Napjainkban szinte már népbetegségnek számít a gerincprobléma. A mozgás hiánya, a féloldalas terhelés vagy akár az ülő munka gerincbetegségek kialakulását okozhatja.
Hiába vezették be az iskolákba a mindennapos testnevelést, nem segíti az órai tananyag a helyes testtartás kialakulását. Ezért sok szülő hordja külön órákra gyermekét, gyermekeit, hogy a kezdődő, vagy akár már kialakult helyzetet orvosolni tudják. Azok, akik családjukban tesznek azért, hogy gerincük egészséges maradjon, ott felnőtt korban is olyan sportot választanak, ahol tudják védeni izmuk megerősítésével tartásukat.
Nagyon röviden egy kis anatómia. A törzs vázát a gerinc- vagy csigolyaoszlop alkotja. A gerinc csigolyákból áll. Itt most nem sorolom fel, hogy milyen arányban oszlanak meg a nyaki-, háti-, ágyéki-, keresztcsonti-, farokcsigolya, hanem inkább a porckorongra térek ki egy kicsit bővebben. Pontosabban a belső kocsonyás szövetre, mert ha ez kiboltosodik, akkor ez okoz szervezetünkben, kellemetlen érzéseket, súlyosabb esetekben fájdalmat, végtagjainkban zsibbadást. Ez a porckorong sérv. Emellett fontos megemlítenem a gerinc görbületeiben történő elváltozást is. Az oldalirányú görbületét, scoliosisnak nevezzük. Kialakulását okozhatja a gyors testi növekedés, a helytelen testtartás, mozgásszegény, ülő életmód.
#ARNICATIPP: Az ülőmunka mellett a helytelen táplálkozás is korunk egyik nagy problémája. Ha szeretnél étkezésedre is odafigyelni, töltsd le étrendünket!
Mit tehetünk, ha mégis szeretnénk „egyenes” gerinccel járni?
Van megoldás, azonban nem egyszerű, ez a helyzet pirulákkal nem orvosolható. Szükséges az „én idő” kialakítása, elengedhetetlen a sportolás. Személy szerint mindenki számára kötelezővé tenném a mindennapos mozgást, nem a tanórait, hanem azt, amikor megtaláljuk a személyiségünkhöz illő gyakorlatokat. Lehet ez úszás, gerincgimnasztika. Ha már sikerült megerősíteni a gerincfeszítő izmokat, akkor javasolni tudom az alakformáló órákat, a jógát, az ugrálás nélküli kondi órákat, a pilatest, a body art mozdulatokat.
Egy jó kényeztető masszázs, enyhíti a fájdalmat, de végleges helyreállítást ettől se reméljünk. Ezt megelőzvén, nagyon fontos a tartó izmok erősítése, nyújtása. (a fenti sorokban, már írtam néhány példát) Nagyon sokszor megyünk gyógytornászhoz, aki előzetes felmérés alapján összeállít egy gyakorlat sort, amit több hónapon keresztül, vagy akár életünk végéig mindennap csinálnunk kell. Nagyon fontos, miután a szakemberrel megbeszéltük a terápiát, az okot kiváltó tevékenységet, például a görbe háttal való ülést, meg kell szüntetnünk. Helyre kell állítanunk az izomegyensúlyt.
A mozgás hiányában az ízületeink is veszítenek rugalmasságukból. Az izmok lassú sorvadásnak indulnak. Elkezdődik a gerinc szivacsos állományának szűkülése. A porcok közötti íz felszínek kopnak, és már is elindult a folyamat, a csípő, és térd protézis behelyezése felé.
Na, nem szeretnék ezekkel az utolsó mondataimmal riadalmat kelteni, vagy mégis? Az biztos, hogy a mozgásszegény életmód lehet, hogy pillanatnyilag kényelmes, kibírható, de hosszútávon romboló hatással bír. De nézzünk néhány egyszerű, otthon is elvégezhető gyakorlat sort, amivel vissza tudjuk állítani testünk rugalmasságát.
#ARNICATIPP: Edzés előtt mindig melegíts be és használj Arnigel Fortet!
1. Gyakorlat
Hajlított térddel, egyenes háttal, mindkét kar magas tartásban, labda ejtése a fej mögé. Könyök kifelé mozog, levegő fújása a labda leengedésekor. Labda helyett használhatsz más eszközt, vagy nélküle is végezhető a gyakorlat. Ezt csinálhatod egy széken ülve is, csak legyen egyenes a hátad!
2. Gyakorlat
Hajlított térddel, egyenes háttal, mindkét kar könyökhajlítással mellső középtartásban. Ebből a kiinduló helyzetből karemelés oldalsó középtartásba, könyökhajlítással. Mindkét lapocka feszítésével hátul. Kar emelésekor fújd ki a levegőt, majd lassan leengedéskor zár az alkar mellső középtartásba!
3. Gyakorlat
Hajlított térddel, egyenes háttal, mindkét kar a test mögött. Labda a kézben. Könyök felhúzáskor kilégzéssel, mindkét könyök kifelé tartásával végezd a gyakorlatot! Majd a levegő beszívásával engedd vissza a kart!
4. Gyakorlat
Hason fekvésben, fej a nyak meghosszabbítása, a labda jobb, majd bal vállhoz emelése, farizom, hasizom feszes. A labda oldalra emelésével fújd ki a levegőt. Először egyik oldalra végezd a feladatot, majd csere következik!
5. Gyakorlat
Terpeszállásban, hajlított térddel, oldalra törzshajlításokat végezz, levegő kifújásával először egyik oldalra, majd a másik oldalra!
Minden gyakorlatból végezhetsz 15-20 ismétlést, és 3-4 sorozatot!
Jó edzést!
Jucus
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT