Funkcionális edzőként dolgozom, viszont kedvelem a küzdősportokat. Gyerekkoromban szüleim próbálkoztak a népi tánccal, balettal nálam, nem sok sikerrel. Aztán karatézni kezdtem, és végül a judónál kötöttem ki, melyet 5 évig versenyszerűen űztem.
A thai box világába egy kedves vendégem vezetett be, ugyanis az általam vezetett edzésekkel egészítette ki fő sportágát, a Muay Thait. Foglalkoztunk mobilizálással, törzserősítéssel, és pont annyi kettlebelles erősítő gyakorlattal, mellyel olyan funkcionális izomzatot épített, amivel a box teljesítményét volt képes csúcsra járatni.
Aztán egy nap meglepett egy 3 alkalmas muay thai magán edzés bérlettel egy belvárosi sportklubban, így lett az én hobby sportom közel három éve ez a különleges harcművészet.
Rövid sporttörténet
A Muay Thai eredetileg a thai harcosok pusztakezes harcművészete volt, hiszen mindenféle védőfelszerelés nélkül zajlottak a küzdelmek. Története több, mint kétezer évre nyúlik vissza. Mivel a thaiok sokat háborúztak, a hadsereg kiképzésében is felhasználták a thai boxot, sőt, még a királyok is szívesen tanulták.
A nyugati világban sokáig ismeretlen volt ez a sport. Az USA az 1960-as Seattle-i világkiállításon ismerte meg, míg Európában az 1970-es években mutatkozott nagyobb érdeklődés iránta.
A Thai box az évek során világszerte egyre népszerűbbé vált mind a férfiak, mind pedig a nők körében.
A mai szabályozások alapján védőfelszelést viselnek a sportolók (bandázs, kesztyű, fogvédő, sípcsontvédő, térd – és könyökvédő, férfiaknál lágyékvédő, nőknél mellvédő)
A „nyolc végtag tudománya” ,avagy miben más, mint az ökölvívás?
Míg a nyugati irányzatnál a bokszoló csak az öklét használja, addig egy Muay Thai harcos a küzdelem során az öklein kívül a könyökét, a lábát és a térdét is. Innen ered a nyolc végtag tudománya elnevezés.
Miben más, mit egy konditermi edzés?
Egy Muay thai edzésen nem számít, hogy nézel ki, milyen edzőruha van rajtad, hogy áll a hajad, milyen a sminked. Sokkal inkább fontos, mekkorát tudsz ütni vagy rúgni. Nincs idő szelfizésre a ’menetek’ között, ugyanis nem igazán van pihenő. Pontosabban aktív pihenő az van, fekvőtámasz, guggolás, burpee, vagy egy plank variáció jellemzően.
Funkcionális edzőként ezen a ponton kell kiemeljem a funkcionális izomzat fontosságát, hiszen ha túl izmos vagy, nehezen tudod megtartani a karodat az edzés teljes ideje alatt. Ha kötött az izomzatod, merev a csípőd, nehezen fogsz jó technikával rúgni anélkül, hogy lesérülnél.
Hogy épül fel egy edzés:
Időtartama: 1 óra – 1,5 óra
- Bemelegítés- keringésfokozó gyakorlatsor, ugrálókötelezés
- Nyújtó gyakorlatok
- Zsákolás – ütő kombinációk, rúgások, egyéni gyakorlatsor
- Páros technikai gyakorlatok
- Aktív pihenőként saját testsúlyos erősítő gyakorlatok
- Sparring – páros küzdelmek
- Erősítő blokk az edzés végén
- Levezetés, nyújtás
Fizikai és mentális előnyei
Az edzések kiváló kondíciót, erőt és önvédelmi képességeket fejlesztenek. Leginkább a váll-, a comb – és a farizom dolgozik a thai box elemekkel, így az állóképességed kétségtelenül javulni fog.
A reflexeid szupergyorsak lesznek, a megfelelő mobilizálási és nyújtási technikák elsajátításával pedig hajlékonyabb leszel.
Fontos megjegyezni, hogy a muay thai a kitartás, az önuralom, a fegyelem és a mentális erő fejlesztéséről is szól.
Tévhit, hogy a küzdősportok agresszívak. Ellenkezőleg, arra tanítanak, hogy tiszteljük a másik embert, és megtanuljunk higgadtan cselekedni akár a küzdőtéren, akár a mindennapi élethelyzetekben.
Összefoglalva, légy fókuszált, növeld az önbizalmad, csökkentsd a mindennapi stresszt, és élj a sport adta lehetőségekkel, hogy boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élhess.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT