Mire vágyunk mindannyian? Tökéletes alakra, formás izmokra, feszes bőrre, szép külsőre… És mire vagyunk hajlandóak mindezért?
Ha a keresőbe beírjuk, több mint 2 millió fogyással kapcsolatos találatot kapunk, ez is azt mutatja, hogy mennyire nagy érdeklődés övezi a témát. De vajon tényleg ilyen ennyi lenne? Elolvasunk egy-két cikket, és máris szakavatottnak érezhetjük magunkat? – Nem hiszem, legalábbis az eredmények nem ezt mutatják. Vajon létezik EGY jó megoldás? Létezik egy „jó diéta”? Van olyan, ami mindenkinek javasolható?
Következő cikksorozatomban ezekre a kérdésekre próbálok választ találni, és a jelenleg nagy érdeklődést mutató divatdiétákat fogom elemezni. Jó olvasást kívánok!
Sajnos azt látom, hogy ha valaki a körméről, hajáról, make up-járól szeretne gondoskodni, igyekszik felhajtani a számára legmegfelelőbb szakembert. Az egészségünkkel kapcsolatban sajnos nem mindig vagyunk ennyire elkötelezettek, és nem feltétlenül szakértőhöz, hanem sok esetben a „google doktorhoz” fordulunk tanácsért. És ezt látom akkor is, ha valaki fogyni szeretne. Inkább a radikális megoldásokat választja, amelyek gyorsan jelentős változást ígérnek. Ezért kapnak manapság egyre nagyobb figyelmet a divatdiéták, melyek sajnos sok esetben korlátozásokkal járnak, akár tápanyagcsoportok kizárását is előírhatják, hosszú távon pedig gyakran állapotromlást idéznek elő.
Dietetikusként, azt gondolom, hogy a divatdiéták követése hosszú távon nem tekinthető megoldásnak. Amit szerintem érdemes tudni, hogy minden diéta – gondolok itt főleg a divatdiétákra – tartalmaz értékes, követendő gondolatokat a táplálkozással kapcsolatban. Számos jó szabályt fogalmazhatnak meg, azonban a legtöbb divatdiéta, valamelyest korlátozza a bevihető nyersanyagok milyenségét, konkrét nyersanyagcsoportokat zárhat ki, ezáltal a tápértékek összetételének negatív irányú eltolódásához, valamint sok esetben egyoldalú táplálkozási minták kialakulásához vezethet. Ezzel szemben az egészségmegőrző étrend, kiegyensúlyozott, változatos vegyes táplálkozást tesz lehetővé, mértékletességre hívja fel ugyan a figyelmet, de nem zár ki makro- és mikrotápanyagokat sem az étrendből. A változatosság révén pedig hozzájárul a szervezet számára szükséges energia-, ásványianyag- és vitaminbevitelhez, és szorgalmazza a szezonális gyümölcsök és zöldségek, valamint hazai termékek fogyasztását.
#ARNICATIPP: Ha segítségre van szükséged, töltsd le 1500 kcal-ás étrendünket. Jelszó: Arnicaetrend1500kcal
Természetesen ez önmagában nem fogja garantálni az egészséges testsúlyt, hiszen a tápanyagok sokfélesége mellett, az energiaegyensúly is fontos tényező lesz a testtömeg alakulásában. Az egészséges táplálkozás mellett nem elhanyagolható a napi szintű legalább 30 percig tartó, mérsékelt intenzitású fizikai aktivitás. Azoknak pedig, akik testsúlytöbblettel rendelkeznek, az intenzívebb vagy hosszabb ideig tartó mozgást tudjuk javasolni.
#ARNICATIPP: Válaszd a hozzád passzoló edzéstervünket, és vágj bele már ma a sportba!
Milyen a jó diéta?
Egy diéta akkor jó, ha személyre szabott, fedezi a szervezet számára szükséges energia, vitamin és ásványianyag szükségletet, nem jár sanyargató éhségérzettel és nem kell lemondanunk az ételek nyújtotta élvezetekről sem. Amennyiben testsúly-csökkentés a célunk, akkor a javasolt ritmus, hetente 0,5-1kg. A célunk az, hogy a testsúlyvesztés ne az izmokból, vagy vízből, hanem inkább a test zsírszövetéből történjen. Amennyiben ennél gyorsabb a fogyás, feltételezhető, hogy izomból és vízből történik a súlyvesztés, amely adott esetben csökkentheti a teljesítőképességet és az immunrendszer működését. Kiemelt célunk, hogy a testsúlycsökkentés során ne alakuljon ki anyagcserezavar. Mindezek érdekében a korszerű, egészséges táplálkozásra vonatkozó irányelveket vesszük figyelembe.
Mi a baj a divatdiétákkal?
Gyorsan ígérnek látványos változást. És sajnos ezzel nagyjából meg is nyerték az észszerű, tudományos alapokon nyugvó, szakemberek által felépített étrendekkel szembeni harcot. Hajlamosak vagyunk behódolni az éppen felkapott új étkezési trendeknek is. Megfigyelhető az is, hogy ezek a „csodaétrendek” sokszor radikálisan korlátozzák az energiabevitelt, ami miatt a szervezet energiaraktárait kezdik el kiüríteni, amely hosszú távon hiánybetegségek, gyengeség, krónikus fáradtság kialakulásához is vezethet. Ráadásul a teljesítőképesség elmaradása és a szervezet védekezőképességének csökkenése gyakran kísérő tünetként jelenik meg. Jelentkezhetnek azonban ennél komolyabb következmények is, például nem ritka a vérszegénység vagy a különböző anyagcserezavarok (felszívódási zavarok) kialakulása sem. Az energiabevitel mellett számtalan esetben megfigyelhető, hogy bizonyos tápanyagcsoportokat, akár a makrotápanyagokban gazdag nyersanyagcsoportokat, radikálisan csökkentenek vagy akár kizárnak az étrendből. Ilyenek jellegzetesen a low-carb és ketogén vonalak, valamint a szigorú vegetáriánus és vegán irányzatok is.
Melyik a legjobb diéta?
Számtalan kutatás létezik, melyek különböző étrendek (low-carb, ketogén, mediterrán) egészségre kifejtett hatását vizsgálja és hasonlítja össze, azzal a céllal, hogy egy mindenkire jól alkalmazható diétát fogalmazhassanak meg. Azonban a kutatási eredmények azt támasztják alá, hogy nincs ilyen egységes diéta. Rövid távon ugyan elérhetőek eredmények, azonban ezek hosszú távon nehezen fenntarthatók, nem idéznek elő egységes változást, valamint sokszor egészségkárosodással járhatnak.
Épp ezért azt tanácsolom, hogy amennyiben valaki valóban szeretne testsúlytöbbletétől megszabadulni, mindenképp látogasson el egy dietetikushoz (dietetika és táplálkozástudomány terén felsőfokú végzettséggel rendelkező egészségügyi dolgozó) és kérjen személyre szabott tanácsot. Akár már online is utána lehet nézni a szakembereknek a dietetikus keresőn.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT