Diéták garmadája elérhető már, de bármelyiket is választod, sose feledd el megvizsgálni, hogy hogyan működik, milyen kockázatai lehetnek.
Dániel Petra dietetikus egy egész cikksorozatot szentelt annak, hogy a legnépszerűbb diéták kapcsán szakmai véleményt mondjon. Most egy, a sportolók körében is nagy népszerűségnek örvendő diétát, az időszakos böjtöt vizsgáljuk meg közelebbről.
A Runtastic nevű oldalon jelent meg egy átfogó összefoglaló az úgynevezett Intermittent Fasting-ról (IF) vagyis az időszakos böjtről.
De nézzük, mi is az az IF?
Ahogy a neve is sugallja, az időszakos böjt nem is igazán diéta, hanem egy ütemterv, amiben vannak evési időszakok és koplalási időszakok. Nincsenek benne szigorúan meghatározva, hogy mit lehet enni, és mit nem, de a kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében érdemes figyelni a bevitt tápanyagok arányára.
Időszakos böjtből többféle létezik, most a leggyakoribbakat mutatjuk be:
- 16/8 módszer: A számok itt az időt jelölik. Ami azt jelenti, hogy 8 órányi időtartamba kell beleférnie a napi étkezéseknek, majd 16 órán keresztül nem eszünk semmit.
- 5:2 étrend: Ennek a lényege, hogy minden héten két napon jelentősen csökkentjük a kalóriabevitelt, ez maximum 500-600 kalóriát jelent ezeken a napokon. A többi napon pedig kis túlzással azt ehetünk, amit szeretnénk, nyilván ésszerű keretek között.
- Evés – Stop – Evés rendszer: Itt pedig arról van szó, hogy az egyik nap a nap bármely szakában ehetsz, de a következő nap teljes böjtnap, vagy csak nagyon minimális kalóriát vihetsz be, pl. fekete kávé, natúr tea, stb. Hetente maximum 1-2 ilyen napot lehet beiktatni.
Hogyan hat a testünkre az IF?
Az időszakos böjtöléssel nem csupán a kalóriabevitel korlátozható, de hatással van a hormonjainkra is, amelyek így hatékonyabban használják fel a zsírraktárakat. A következő változások történnek:
- Az időszakos böjt javítja az inzulinérzékenységet, különösen ha testmozgással kombináljuk. Ez nagyon fontos a túlsúllyal küzdő emberek számára, mert a vér alacsony inzulinszintje jobb zsírégetéssel jár. Tanulmányok kimutatták, hogy a megnövekedett testtömeg megzavarhatja az inzulin képességét a vércukorszint csökkentésére, ennek következtében több inzulin szabadul fel. Ez pedig elősegíti a zsír tárolását.
- A növekedési hormon (HGH) kiválasztása növekszik, felgyorsítja a fehérjeszintézist és elérhetővé teszi a zsírt energiaforrásként. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy gyorsabban égethetjük el zsírt, és nem az izmaink kezdenek leépülni.
Továbbá kutatások szerint az éhezés aktiválja a sejtes önemésztés működését, amely eltávolítja a sérült sejteket, hozzájárul a sejtek megújulásához és támogatja test regenerációs folyamatait.
#ARNICATIPP: Testmozgáshoz segítségre van szükséged? Töltsd le ingyenes, céljaidnak megfelelő edzéstervünket!
#ARNICATIPP: És még egy jó tanács, sportolás közben, legyen a táskádban az Arnica szett!
Hogyan veszítünk tömeget az IF segítségével?
Ha kihagyunk étkezéseket, akkor kalóriadeficit jön létre, ami fogyást eredményez. Fontos itt is hangsúlyozni, hogy ez módszer nem ír elő pontos étrendet, de ha az étkezési időben túlzottan sok kalóriát viszünk be, akkor ne számítsunk eredményekre.
A fogyás mellett tanulmányok szerint az időszakos böjt képes csökkenteni a 2-es számú cukorbetegség kockázatát. Sőt képes a szervezetünk megtanulni, hogy az étkezési ablakban bevitt tápanyagokat jobban hasznosítsa.
Mielőtt belevágnál, ebbe a diétába, alaposan járd körbe, hogy neked megfelelő lehet-e. Nem feltétlen javasolt például terhes és szoptató nőknek, magas vérnyomással küzdőknek és cukorbetegeknek.
Ha még szívesen olvasnál a témáról, akkor nézz vissza, mert jövő héten folytatjuk az IF témát.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT