„AZOK VAGYUNK, AMIT ÁLLANDÓAN ISMÉTELVE TESZÜNK. EZÉRT A KIVÁLÓSÁG NEM KÜLÖNLEGES TELJESÍTMÉNY, HANEM SZOKÁS.” – ARISZTOTELÉSZ
Elég régóta sportolok, viszont sosem vettem részt fitnesz kihívásban. Legalábbis olyanban nem, ahol egy hónap alatt lehet a nulláról eljutni a 150 guggolásig, vagy az 5 perces plankig, s még sorolhatnám. Hogy miért nem? A challenge elemzésből megkapod a válaszaimat.
Te mit vársz egy fitnesz kihívástól? Mi az, amit ad? A nevében is benne van, kihívás, felhívás, egyfajta versengés, önmagunk legyőzése, a határaink feszegetése. Kiránt a komfortzónádból, ösztönöz valamiféle rendszer felállítására a mindennapjaidban, csinálnod kell, mert vállaltad. 30 napig. Vajon elég ez a 30 nap, hogy elérd a célod, hogy egészségesebb legyél, jobban tudj mozogni, javuljon a teljesítményed, tónusosabbak legyenek az izmaid? Ideig-óráig lehet, ha sikerül megúsznod sérülés nélkül, de hosszú távon biztosan nem nyerő és főleg nem tudatos edzésforma választás. Vannak ennél sokkal hasznosabb, okosabb módszerek, de azzal nem árulok el nagy titkot, hogy a sport nem 30 napról szól…
Gondolj bele egy guggolás kihívásba, mondjuk kezdőként. Egy viszonylagos mozgásszegény életmódból – lehet, hogy pont a kanapéról vagy a napi 8 óra ülőmunkád után – ugranál fejest egy intenzív, szélsőséges terhelésbe. A sérülés veszélye fennáll, sajnos szinte borítékolható. De maradjunk a jó kis guggolás példájánál, tételezzük fel, hogy ismered ezen alapgyakorlat minden csínját-bínját. Azt mondom, csinálj meg első nap 20 guggolást, aztán naponta növeld meg ezt a számot 5-el. A matek szerint ez a 30. napra már 150 guggolást jelent.
#ARNICATIPP: Ha jól jönne pár homeopátiás tipp a sporthoz, akkor olvasd el sportolás protokollunkat!
Elképesztő ismétlésszámok, egyoldalú terhelés, a minőségi ismétlések fontosságát felülírja a mennyiség. Egy bizonyos szinten már számolnunk kell az izomfáradással, ahol kompenzáló mozgások kapcsolnak be, és maga a gyakorlat elveszti elsődleges funkcióját, és már szinte hatástalanná válik, jobb esetben. Rosszabb esetben lesérülsz. Berögzül egy helytelen mozgásminta, amit kijavítani már sokkal nehezebb, még edzővel is. Senkit nem szeretnék riogatni, ezért optimistán feltételezem, hogy gyakorlat – specifikusan bemelegítettél, mobilizáltál, majd a mini edzés végén lenyújtottál…
#ARNICATIPP: Bemelegítéshez és nyújtáshoz is használd az Arnigelt!
Ha itt azt mondom, hogy a bemelegítés és a nyújtás hosszabb, mint maga az ’edzés’, remélem még mindig nem vettem el a kedved a menő challenge-ektől. A tanácsaimmal, tippjeimmel együtt ez már nem is olyan rövid kis edzés lesz, ha mindezt betartod.
A cikk második része hamarosan megjelenik.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT