Biztosan veled is előfordult már, ha hirtelen ugrasz ki az ágyból, megszédülsz, bizonytalanná válik a járásod, és botladozva érkezel a mosdóra.
Belegondoltál, hogy mi ennek az oka? Vagy tovább mentél, hiszen egy kis idő után ez az állapotod megszűnt, és ismét a régi voltál. Stabillá, magabiztossá vált a járásod, elmúlt a szédülés, a bizonytalanság érzése.
Mindezt egy érzékszerv, az egyensúlyozás szerve okozza, ami, ha nem jól működik, talán lábra sem tudnál állni.
De nézzünk akkor megint egy kis anatómiát.
Fülünk 3 részét különböztetjük meg: külső, középső, és a belső. Számunkra a cikkben most csak a belső fül szerepe a fontos. A belső fül a csontos tokból, és az abban helyet foglaló hártyás labirintusból áll. Ez a speciális páros szerv, segít a tájékozódásban és a térben való egyensúlyozásban is. Azonban az egyensúly megtartásához a külső érzékszervek egészséges működése is nélkülözhetetlen. Ezek a látás, hallás, és a tapintás.
Az egyensúlyérzék, ha minden rendben van vele, olyan, hogy nem is gondolsz arra, van ilyen szerved. Viszont, ha nem megfelelően működik, akkor az nehézségeket, balesetet okoz. Ez különösen idős korban veszélyes a csontritkulás miatt. Azonban van egy jó hírem. Ha rendszeresen végzel célzott gyakorlatokat, az egyensúlyérzék fejleszthető.
Nézzük az egyensúlyérzéket fejlesztő gyakorlatokat
1. core-izmok fejlesztése: ide tartoznak a törzs, a hasizom, a tartó izmokat erősítő feladatok, például: a térdelőtámaszban, ellentétes kar, és lábemelés hátra. Ezt a gyakorlatot végezheted hason fekvésben is.
#ARNICATIPP: Jól jönne pár hasizomerősítő gyakorlat? Akkor kattints!
2. egyensúlyfejlesztés BOSU-val a félgömb alakú labdával, instabil eszközök használatával, a funkcionális tréningekben ismert eszközökkel, a trx, a g-flex, a fitballabda használatával:
3. egylábas gyakorlatokkal: mérlegállás, az egyik legősibb egyensúlyfejlesztő gyakorlat. Nagyon fontos, amikor a gyakorlatokat végzed, a hasizom, mindig behúzva. Ez olyan, mint amikor egy szűk nadrágot szeretnél begombolni.
4. térdfelhúzások, lábemelések, páros lábon való ugrások, ugrásból hely-, helyzetváltoztató mozgások.
5. csípőemelések talajon: ez a pilátes egyik legerősebb gyakorlata. Fontos, gyakorlat végzése közben a kar a törzs mellett, csípőszéles terpeszben a lábad, végezheted a gyakorlatot lábujjhegyen is.
6. egyensúly fejlesztése a csípő erősítésével: Csípőtájékon több fontos izom található. Ezek fejlesztéséhez a leghatékonyabb gyakorlatok, térdelőtámaszban ellentétes kar, és lábemelések oldalra.
Ezek a gyakorlatok magabiztosabbá tesznek, fejlesztik a koordinációdat, erősítik az izmaidat, növelik a munkában a hatékonyságodat. Elkerülheted az egyensúlyzavarokból származó esetleges sérüléseket, és hozzájárul a jó közérzetedhez is. A gyakorlatok mellett, a mindennapos rendszeres fizikai aktivitás is javítja az egyensúlyérzékedet, növeli az izomerőd, a stabilitásodat. Így például a futás, kocogás és a séta is nagyon hasznos.
A jó hír, hogy napi néhány perc gyakorlással már látható változást tudsz elérni egy-két hónap alatt is. Ha a sok gyakorlás után a fél lábon állás már nem elég nagy kihívás, akkor próbáld meg csukott szemmel is! :)))
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT