Már volt szó róla korábban, hogy a futás hogyan hat a testi-lelki egészségünkre, miért vagyunk tőle boldogok.
A szervezetünk felélénkül futás közben, a vérkeringés fokozódik, a hangulatunk javul. A kitűzött cél teljesítése pedig sikerélményt ad, pozitív energiákat szabadít fel bennünk. Azonban ez a mozgás repetitív sport is: ugyanazokat a mozdulatokat ismételtetjük izomzatunkkal, újra és újra, lépésről lépésre. Ráadásul 1 kilométer lefutása során 620 lépést teszünk meg, és minden egyes lépéssel ütést kapnak az izmok, ínszalagokat, ízületek és csontok.
Akkor a futással baj van?
Nincs baj, csak akkor, ha a futás egyoldalúságát nem ellensúlyozzuk. Azaz, ha a futás során használt és nem fejlesztett izmokkal keresztedzés formájában nem törődünk. A futás és a jóga sok tekintetben ellentétben állnak egymással, éppen ezért tökéletesen kiegészíti egymást a két mozgásforma. A jóga ráadásul biztonságos, és mindenkire alkalmazható módon fejleszti azokat az izmokat, amelyeket a futás nem képes.
„A jóga a fitness Yin és Yang-ja”
Állítják a jógaoktatók. A mi nyelvünkre lefordítva és egyszerűen megfogalmazva, a jóga betöltheti a futásból eredő hiányosságokat. Ez különösen igaz az erő, a rugalmasság és az egyensúly fejlesztésében. A jóga pózok megtartása megköveteli a fókuszt és a helyes testtartást, ezáltal egyensúlyt teremt a fejtől a lábig.
Sérülések megelőzésére
A futásból eredő leggyakoribb sérülésekről is beszéltünk már korábban, amelyek az aszimmetria vagy az egyensúly felborulásából eredhetnek. Ezért is az egyik legnyomósabb érv, hogy egy futó keresztedzésként jógázzon: a sérülések megelőzése. Mivel az alap pózok is a legfontosabb izomcsoportokat, valamint a kisebb, kiegészítő izmokat is erősítik, a jóga segíthet azonosítani az esetleges gyenge pontokat, még a sérülés kialakulása előtt. Amikor egy futónak a térde fáj, jógázás közben nem csak ezt a testrészt mozgatja át, ahol a fájdalom van, hanem mindazokat a testrészeket (például a csípő, gerinc), ahonnan a probléma eredhet. Hasonlóan a manuálterápiához, a jóga az egyensúlytalanságot képes megoldani, miközben mobilitást és flexibilitást ad.
#ARNICATIPP: Kerüld el a sérüléseket, a bemelegítéshez és a nyújtáshoz használj Arnigelt!
Nyújtáshoz és erősítéshez is
A jóga nem csupán nyújtás, hiszen erősítő gyakorlatai szintén a test egészének egyensúlyát célozzák, így erős izmok segítségével stabilitást ad. A futás során nagyon fontos szerepet tölt be a „core” (törzs) izomzat, amelyek helyben tartják a gerincet és a medencét. Ennek az izomzatnak a segítségével jobban tudunk lélegezni, jobban mozgunk, egyszerűen tovább bírjuk. Ha helyesen végezzük a jógagyakorlatokat, ezeket alaposan meg lehet dolgoztatni.
Aki a futás mellett keresztedzésként jógázik, az megtapasztalhatja idővel az erős, ugyanakkor rugalmas testet. Az aktív és passzív nyújtások hajlékonyabbá tesznek, az erősítések pedig ott stabilizálnak, ahol arra a legnagyobb szükségünk van.
Ne feledd, hogy jóga edzés előtt és után is javasolt az Arnigel használata, mely a friss, virágzó, szigorúan kézzel szedett hegyi árnika gyógynövényből készül, amelyhez az egész növényt felhasználják, még a szárát is.
Jógalégzés a stresszmentességért
Akár fizikai, akár pszichés terhelésnél hosszú kilégzéssel pihentetjük magunkat. A legismertebb technika a futók között, egy be- és kettő kilégzés; de az emelésnél vagy bármely más erőkifejtésnél is megfigyelhetjük, hogy mindig kilégzéskor kivitelezzük magát a gyakorlatot. Ez a légzés nemcsak fizikailag hat ránk, hanem szellemileg is. Például sírásnál, amikor hirtelen mély légzésekkel lélegzünk be, és elnyújtott, hosszú kilégzéssel lélegzünk ki. Ezért van az, hogy sírás után megnyugszunk, kiürülünk érzelmileg, és egész egyszerűen jobban érezzük magunkat.
A jóga stresszoldó légzésre is alkalmas, érdemes elsajátítani, így akár napközben bármikor képesek vagyunk „kifújni magunkat”.
Ez a módszere: Az orrlyukainkat tágítva (nem kézzel tágítjuk, elég szimplán erősebb belélegzéssel) úgy lélegzünk be, hogy egy „Sz” hangot hallattunk, és kilégzéskor összepréselve az orrlyukainkat (szintén nem kézzel, elég, ha összehúzzuk az orrcimpáinkat) egy „H” hangot lélegzünk ki.
Valóban, a jóga jelentősen hozzájárulhat a testi-lelki egészségünkhöz. Mivel a futók gyakran figyelmen kívül hagyják a szervezet figyelmeztető jelzéseit, a jóga ebben is segít: testtudatra valamint a test meghallgatásának művészetére tanít.
#ARNICATIPP: Ha stresszoldáshoz további segítségre van szükséged, töltsd le e-könyvünket!
A jóga egyre nagyobb népszerűségnek örvend, amihez nem kell feltétlenül jógastúdióba járni. Elérhetőek már profi jóga applikációk, YouTube videók – akár kezdőknek is – ahol meg lehet tanulni otthon a helyes jógázást.
Olvasd el, hogy miért választják más futók is a jógát keresztedzésnek, mint Szilvási Peti, ultrafutó.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT