Tény, hogy sok fontosabb dolog van az életben, mint maga az edzés.
A rengeteg ülés, asztalhoz kötöttség kultúránk részévé vált. Munka, vezetés, étkezések. Napi rutin, szokások. Szinte mindent ülve csinálunk.
Ne feledjük, hogy az emberi test alapvetően mozgásra termett.
Ha eddig nem edzettél, egy jó kezdet lehet odafigyelni a testtartásodra, és különféle gyakorlatokkal javítani a rosszul berögzült testhelyzeteken. Ha pedig a sport az életed része, iktass be az edzésprogramodba tartásjavító gyakorlatokat.
#ARNICATIPP: A tartásjavító gyakorlatok mellé az Arnigelt is iktasd be az edzésekbe!
#ARNICATIPP: Ha az edzésben is jól jönne egy kis segítség, akkor vásárolj most két Arnigelt és mellé ajándékba adjuk legújabb sajáttestsúlyos edzéstervünket!
A testtartás a testrészek egymáshoz viszonyított helyzetét jelenti, mely dinamikus állapotot az izmaink apró mozgásai tartják fenn.
A helyes testtartás kulcsa a gerinc élettani görbületeinek megléte, a medence megfelelő állása, valamint a testtartásért felelős izmok és a testre ható nehézségi erők közötti egyensúly fenntartása.
Amennyiben ez az egyensúly megbomlik, kialakul a helytelen vagy hanyag tartás, mely különösképpen edzés hiányában bizonyos izmok elgyengülését, más izmok kötöttségét idézi elő.
Milyen a jelenlegi testtartásod? Röviden tömören nem más, mint a tested specifikus körülményekhez való adaptációinak összessége.
Gondoltad volna, hogy a testtartásod javítása korrekciós gyakorlatokkal már edzésnek számít? A helyes testtartás előnyeit számos tanulmány igazolta. A jobb testtartástól erősebb és magabiztosabb leszel. Ha odafigyelünk erre az ‘apróságra’, optimális helyzetbe helyezzük a testünket, javul a testtudatunk, a sportteljesítményünk, minimalizáljuk a sérülések kockázatát, sőt, még a légzésünk is hatékonyabb lesz.
Először egy kis elméleten át ismertetek 2 szindrómát, melyek különféle, az optimálistól eltérő testhelyzeteket mutatnak be, ezek jellemzően az ülő életmód hozadékai. Aztán következik a gyakorlati rész, ahol korrekciós gyakorlatokon megyünk végig, cél az optimális testtartás kialakítása, elsajátítása.
Ehhez semmi másra nem lesz szükséged, csakis a saját testedre és persze a motivációdra.
Gyengeségek és kötöttségek az alsó- és felsőtestben
A fájdalmakat okozó leggyakoribb tartásbeli problémákat két szindróma okozza, mi az alsó és felső keresztezett szindrómát vizsgáljuk meg kicsit közelebbről.
Ezek a kifejezések Dr. Vladimir Janda cseh orvostól és kutatótól származnak, ő mutatott rá először ezekre a gyengeségekre, kötöttségekre az alsó- és felsőtestben.
FKSZ
Látható jelei:
⁃ Előre helyezett fejtartás, előre eső vállak
Mi okozza?
⁃ Izomasszimetria a váll-vállöv-nyaki részen
Jellemzői:
⁃ Gyenge nyaki izmok elől, gyenge lapockazáró izmok hátul – trapézizom alsó része és rombuszizmok
⁃ Kötött, megrövidült mellizmok, trapézizom felső része, mély nyaki izmok
Leggyakoribb tünetek:
⁃ Fej- és nyakfájdalom
⁃ Fájdalom a felső háti szakaszon
⁃ Zsibbadás, bizsergés és fájdalom a karokban
⁃ Beszűkült mozgástartomány a vállakban, nyaki részen
AKSZ
Látható jelei:
⁃ Medence előre billenése, fokozódó ágyéki lordózis, mely által a csípő enyhén hajlított helyzetbe kényszerül, mely állandósul
Mi okozza?
⁃ Ülőmunka
⁃ Rossz testtartás
⁃ Bizonyos sportok
Jellemzői:
⁃ Gyenge hasizmok és farizmok
⁃ Kötött, megrövidült csípőhajlítók – csípőhorpasz és egyenes combizom, az ágyéki gerinc mélyizmai
Leggyakoribb tünetek:
⁃ Fájdalom az ágyéki gerincszakaszon
⁃ Fokozódó fájdalom hosszas állás során
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT