Operáció után visszatérő futóknak
Az edzésmunkát számos tényező befolyásolja, például az is, ha egy komolyabb sérülést, akár operációt követően próbálod visszanyerni a formádat.
Szakértőnk, Dr. Pucsok József Márton, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet egyetemi docense szerint az alábbiakat érdemes figyelembe venni a megfelelő regenerálódáshoz:
Ha szalag vagy izomsérülés történt, célzott gyakorlatokkal, rehabilitációval kell kezdeni a felépülést, ebben egy szakember (gyógytestnevelő, gyógytornász, rehabilitációs edző) segíthet. Ha már edzés közben nem érzel fájdalmat, akkor lehet előrelépni egyet az edzésterhelésben. Ha az operáció óta már eltelt bizonyos idő, és már szoktál edzeni, a félmaratoni táv is reális célkitűzés lehet. A heti 30-40 km már erős alap állóképességi bázist ad, ilyenkor érdemes terepen, változó terepviszonyok között, változó sebességtartományban is futni. Egy edzés távja nyár végéig ne legyen nagyobb 10 km-nél, szeptemberben edzéskörülmények közt érdemes megpróbálni a 21 km-es távot. Utána fokozatosan a tavaszi versenyig növelhető a táv, 3×12-14 km-ig.
A verseny előtti egy hónapban rövid sprintekkel élesíts! Fontos, hogy semmiképp ne siettesd az intenzívebb edzésmunkát, csak akkor szabad intenzívebb edzésmunkába fogni, ha a sérülés edzés közben nem hátráltat. Ha a korábbi sérülésre újra rásérülsz, bizony nagy baj érhet. Bár valószínűleg ősszel is képes lennél lefutni a távot, egy tavaszi verseny sokkal inkább javasolt, így nyugodtabban fel tudsz készülni és jobban is teljesítenél.
Ne feledd, hogy az Arnica alapanyagú homeopátiás gyógyszer gyorsíthatja a regenerációt, ezért érdemes segítségül hívni a gyógyulás során!
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT