Sportolhat egyáltalán egy kismama?
A sport mindig egészséges és persze jótékony hatású, azonban sok kismamában felmerül a kérdés, hogy ebben a megváltozott állapotban is folytathatja-e korábbi edzését vagy ha nem, azon hogyan változtasson. Sportolhat-e egyáltalán? Jó hírünk van, a válasz egyértelmű igen! Dr. Pucsok József Mártont, az Arnica SPORT futóközösség sporttudományos szakértőjét, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet egyetemi docensét arról kérdeztük, hogy mire figyeljenek az anyukák a várandóság alatti sportolásnál.
Ajánlott a sport a várandósság alatt?
A kérdésre nincs egyértelmű igen vagy nem válasz, ez kismama függő. Egy dolog azonban egyértelműen kijelenthető, mindenképpen úgy javasolt belevágni a rendszeres testmozgásba a várandósság alatt, hogy előtte a saját orvossal, egészségügyi szakemberrel (szülész-nőgyógyász, szülésznő) történik egyeztetés!
A veszélyezetetett terhesség állapotában minden intenzívebb testmozgástól tiltják az anyukákat, ennek súlyossága dönti el, hogy ágyban kell maradniuk, vagy egy kis séta belefér.
Aki korábban is rendszeresen sportolt, annak kifejezetten hiányozni fog a fizikai aktivitás korábbi szintje. Aki nem élt sportos életet, az ne a várandósság idején próbálja feszegetni fizikai teljesítőképessége határait. Nyilvánvaló, hogy pocakkal bármennyire is fitt volt valaki korábban, még ha ideiglenesen is, de bizonyos sportágakról le kell mondania. Ilyenek a szökdelésekkel, ugrálásssal, rázkódással járó sportágak, az aerobic különböző fajtái, a súlyzózás, a kimerítő nagy sebességű futás, a kerékpározás (esés, ütközés veszélye) és általánosan minden nagy intenzítású sporttevékenység. A várandósság első és utolsó harmada ebből a szempontból a legkritikusabb. Ilyenkor érdemes többnyire tartózkodni az intenzív fizikai aktivitástól. Ez persze nem azt jelenti, hogy ki se mozduljanak a kismamák a lakásból! Egy jó sétára, egy erdei gyaloglásra ilyenkor is bátran vállalkozhatnak.
Milyen testmozgás ajánlható a várandós hölgyeknek?
A kismama jóga, vagy kismama torna nagy sikernek örvend, javítja a vérkeringést, ezen keresztül a szervezet oxigénellátását, fejleszti az izületi mozgékonyságot (hajlékonyságot), az egyensúlyérzéket, erősiti az izmokat. Fizikailag és mentálisan is felfrissiti a kismamákat, amire bizony nagy szükségük lehet. Fontos, hogy a mozgást csoportos foglalkozáson, szakember irányítása alatt végezze a leendő anyuka, biztonsági okokból inkább kerülje az egyedül végzett otthoni edzést.
Sokan az úszásra esküsznek, amely a víz felhajtó erejét kihasználva kíméletes a csont- és izomrendszer számára. Ez tökéletes testedzés lehet a kismamáknak, bár megvan a veszélye az uszodában elkapott esetleges fertőzéseknek is. Akár uszodában vagy természetes vízben úszik valaki, számoljon azzal, hogy a megnövekedett testsúly és a megváltozott súlypont bizony nagy meglepetést okozhat. Egyedül senki ne vállalkozzon nagyobb távok leúszására. Jelszó: csak óvatosan!
Várandósság alatti testmozgás előtt és után is javasolt az Arnigel használata, mely a friss, virágzó, szigorúan kézzel szedett hegyi árnika gyógynövényből készül, amelyhez az egész növényt felhasználják, még a szárát is.
Ha a kismama egészséges, várandóssága alatt is odafigyel magára, azt a kisbaba is „megköszöni”, hiszen a mozgás gyógyszer még a babavárás idején is.
Tudtad, hogy az arnica az „Üdvözlünk a világon!” szer a kisbabának? Olvasd el, hogyan segít a szülésre való felkészülés idején és a szülés alatt!
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT