A túlzott mértékű alkoholfogyasztás negatívumai közismertek, fokozott fizikai igénybevétel, sportolás közben ezek még kifejezettebben jelentkezhetnek.
Dr. Pucsok József Mártonnal, az Arnica SPORT futóközösség sporttudományos szakértőjével, a Debreceni Egyetem Spottudományi Koordinációs Intézet egyetemi docensével jártuk körbe a témát.
Az alkoholról általában
Felvetődik a kérdés mi az a mennyiség, ami még beleférhet, mi az, ami már általánosságban káros. Ebben a tekintetben megoszlanak a vélemények a mérvadó Egyesült Államokbeli Mayo Klinika szakemberei szerint napi egy pohár (355 ml) sör, egy pohár (148 ml) bor vagy egy stampedli (44 ml) égetett szesz még belefér. Az Amerikai Sportorvos Társaság (ACSM) napi négy italban maximalizálja, amíg az alkoholfogyasztás nem jár káros következményekkel. A kutatók többsége egyetért abban, hogy a mérsékelt alkohol-, különösen a vörös bor fogyasztás, érvédő kardioprotektiv hatású lehet, a diabétesz (cukorbetegség) kialakulásának kockázatát is csökkentheti. Összefoglalva, egy fizikailag aktív, egészségesen táplálkozó felnőtt számára nem probléma, ha esténként mértékkel iszogat, viszont ha eddig kerültük az alkoholt, ne szokjunk rá az esetleges jótékony hatásai miatt sem.
A rendszeres sporttevékenység és az alkohol
Az élsport vagy bármilyen teljesítmény-centrikus sporttevékenység és a rendszeres komolyabb alkoholfogyasztás elvileg kizárják egymást. Bizonyított tény, hogy már a kis mennyiségben (0,02-0,05 g/dl) elfogyasztott alkohol is rontja a fizikai teljesítményt. Igaz ez a nagy erőkifejtést, gyorsaságot, robbanékonyságot igénylő (100, 200 méteres síkfutás, távolugrás, súlyemelés) ugyanúgy, mint a túlnyomórészt állóképességi (800, 1500 méteres síkfutás) versenyszámokra, sportágakra is. Az alkohol köztudottan diuretikus, vízhajtó hatású, ez nagy melegben űzött sporttevékenységek esetén, amikor amúgy is erősebben izzadunk, dehidratált állapotot okozhat. Egyedül az íjászok és a sportlövők számára nyújthat némi előnyt, ha kézremegés ellen valamilyen alkoholos italt isznak, a rossz hír azonban az, hogy a „célzóvíz”doppinglistás, azaz nagyobb versenyeken tiltott készítmény.
Az alkohol, mint energiaforrás
A hirtelen nagy mennyiségű alkohol egyfajta löketet adhat, hirtelen energikusnak, erősnek érezhetjük magunkat. Ez azonban csalóka, múlékony hatás. A sör egy-egy kimerítő edzés után kimondottan jól esik, feltölti az energiaraktárainkat, gondolnánk, pedig ennél árnyaltabb a kép…Tulajdonképpen még az igen táplálónak tartott sör, még nyomába sem ér a sokak által napi rendszerességgel fogyasztott narancslének. E gyümölcs frissen facsart leve négyszer annyi káliumot és csaknem háromszor annyi szénhidrátot tartalmaz, mint a sör. A sör magas B-vitamin tartalma is csak mítosz, mintegy 11 adagnyi habos nedűvel tudnánk csak fedezni napi szükségletünket.
Ha mégis lecsúszik az a pohár…
A sör vitathatatlanul igen népszerű ital a sportolók körében is. Manapság egyre több tudományos cikk születik, melyek az alkoholtartalmú italok és a fizikai aktivitás kapcsolatát vizsgálják. Az eredmények habár nem egyöntetűen, de arra engednek következtetni, hogy a sör és általánosan az alkoholos italok fokozott vízhajtó, vizeletkiválasztást-serkentő hatása a négy százalék fölötti alkoholtartalomnál érvényesül szignifikáns mértékben. Az az egy két százalék alkoholtartalmú körüli ital érdemben még nem befolyásolja negatívan a folyadékháztartás az ún. Net Fluid Balance (NFB) értékét. A téma szakértői azt javasolják, ha mindenképp sört fogyasztunk, azt inkább az edzést követően folyadék-visszapótlás, rehidráció céljából tegyük. Számos élethelyzetben elkerülhetetlen, hogy egy-egy nagy erőpróba előtt megigyunk egy pohárral, de lehetőség szerint a verseny előtti 48 órás időtartam alatt maradjunk teljesen absztinensek. Az alkohol hatását ellensúlyozandó sok vizet és magas szénhidráttartalmú ételeket fogyasszunk. Holland szakemberek arra a következtetésre jutottak, ha az edzés utáni időszakban nem tudunk ellenállni a sör csábításának, fogyasszunk mellé vizet, sportitalt is, nagyobb terhelésnél magas sótartalmú ételek is szóba jöhetnek.
Mint máskor itt is érvényesül az aranyszabály – mindent csak mértékkel!
Esti sörözés, borozás utáni másnapi alapszere a Nux Vomica. Stressz, alvászavar esetén ajánlott homeopátiás gyógyszert itt találsz.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT