Akiknek a maratoni táv a cél, de fáj a talpuk futáskor
Hogyan lépj tovább, ha begyulladt a talpad, a kúrálás ellenére sem javul, mégsem szeretnél lemondani a félmaratonról vagy a maratonról?
Szakértőnk, Dr. Pucsok József Márton, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet egyetemi docense az alábbiakat javasolja számodra:
A talp problémáit, izmainak begyulladását, nagyon komolyan kell venni. Ennek a testrészünknek kell futómozgás alatt a testsúly legnagyobb részét elbírnia, így az aktív futóedzést csak a fájdalom teljes elmúlta után javaslom. Mindenképp lokalizálni kell a fájdalom okát, célszerű szakorvossal konzultálni. Addig is olyan mozgásformát javaslok, hogy megtartsd az állóképességedet, ami kevésbé terheli az alsó végtagi részt. Az elliptikus tréner jó megoldás lehet, hiszen hasonlóan a futáshoz, ciklikus mozgás, emellett evezős, vagy kerékpár ergométer használata javasolt. Ki kell próbálni, melyik eszköz a legkíméletesebb a talphoz! Az evezős ergométer kiváló erő-állóképesség fokozó, azaz nemcsak az állóképességet, de a dinamikus izomerőt is hatékonyan fejleszti. Egyenletes terhelést biztosít a felső és az alsó végtag izmainak egyaránt.
Oda kell figyelni, hogy ha pulzuskontrollos módszerrel (polár órával) edzel, a futásnál alkalmazott pulzuszónákat nem lehet egy az egyben az evezésre átültetni. Tapasztalatom szerint az evezős mozgás szív-keringési igénybevétele más, sokszor nagyobb a futásnál tapasztaltnál. Hátránya lehet, hogy kevés fitness teremben található meg (mivel elég költséges eszköz) és bizonyos előzetes tudás, némi gyakorlottság szükséges hozzá.
Általános igazság, hogy egy maratonra nemcsak kizárólag futással érdemes és kell készülni, hanem más típusú mozgásformákat is célszerű beiktatni, így sokoldalúbban fejleszthető az edzettség. Az úszás, az említett evezés, kerékpározás mind jó lehet. Ha nincs lehetőség evezőgépet használni, vagy az úszás nem megoldható, vagy kevésbé kedvelt mozgás, akkor egy héten egyszer mindenképp szükség van a test célzott erősítésére is. Saját testsúlyos, ún. stabilizáló gyakorlatsort javasolok.
A cipő választása is fontos kérdés, ilyenkor hívj segítségül szakembert! Olyan szaküzletben érdemes vásárolni, ahol műszerek segítségével feltérképezik a futómozgásunk (járásunk) jellegzetességeit. Attól függően, hogy kifele, befele taposó vagy neutrális a futómozgás, más-más cipőt kell választani. Az, hogy mikor érdemes cipőt cserélni, szintén sok mindentől függ. Ha úgy érzed, nincs meg a rugalmasság a cipő talpában, nem nyeli el úgy az ütközést, érdemes elgondolkodni rajta. Időközönként nagyobb cégek tartanak tesztnapokat, ahol új futócipőket lehet kipróbálni, érdemes figyelni a világhálót ezzel kapcsolatban.
#ARNICATIPP: Emellett ne feledd, hogy edzés előtt és után is javasolt az Arnigel használata, mely a friss, virágzó, szigorúan kézzel szedett hegyi árnika gyógynövényből készül, amelyhez az egész növényt felhasználják, még a szárát is.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT