Mekkorát fordult a világ, a 70-es években egy vezető külföldi kardiológus a
szív-keringési rendszerre károsnak találta a rendszeres testmozgás okozta terhelést.
Azóta se szeri se száma azoknak a tanulmányoknak, amik pont az ellenkezőjét állítják. Dr. Pucsok József Mártont, az Arnica SPORT futóközösség sporttudományos szakértőjét, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet egyetemi doncensét kérdeztük a sport mentális hatásairól.
Bizonyított tény, hogy a sport erősíti az immunrendszert, az izomzatot, a csontozatot, javítja a szív teljesítményét, fokozza a vitalitást, javítja a közérzetet – ezek mára közismert ténnyé váltak. Magyarul: sportoljunk, hogy hosszabb, és nem utolsó sorban minőségi életet élhessünk. De vajon csak a fizikai –testösszetétel változáson keresztül érvényesül a mozgás jótékony hatása, vagy vannak olyan területek, mint a mentális egészség, a kognitív funkció, amire nem fordítottunk még kellő figyelmet? E kérdések megválaszolásához ismét hívjuk segítségül a modern sporttudományt.
2013-ban, két a Kaliforniai Egyetemen (UCLA) dolgozó amerikai kutató – „The influence of exercise on cognitive abilities”- címmel foglalta össze mindazon eredményeket, melyek összefüggésbe hozhatók a mentális állapot, a kognitív funkciók és képességek javulásával. A rendszeres fizikai aktivitás talán leglényegesebb jótékony hatásai egyrészt a fiatalabbak kognitív funkcióinak javulásában, másrészt az időskori szellemi leépülés (dementia) csökkenésében mérhetőek. Életkortól függetlenül, a figyelemkoncentráció minőségi javulása, a reakcióidő csökkenése mindenképp hasznos, közlekedés közben, autóvezetéskor bizony még életet is menthet. A következőkben igyekszem közérthetően kiemelni a rendszeres mozgás legfontosabb mentális jótéteményeit.
Jó jegyet hoztam, mert kosaraztam – sport az iskoláskorban
Az iskolás korban végzett sporttevékenység biológiai-élettani hatásain túl a mentális képességekre is jótékony hatással bír. A testnevelő tanárok régóta tisztában vannak vele, hogy a testmozgás a többi tantárgyban nyújtott teljesítményre is pozitívan hathat. Ez mára nemcsak amolyan városi legenda, hanem kutatásokkal alátámasztott tény. Az idevágó kutatások eredményei alapján legalább hat területen mértek fejlődést. Felfogó (perceptuális) – képesség, intelligenciaszint, verbális feladatok, feladatorientált képességek, matematikai feladatok, tantárgy specifikus képességek terén mutatott fejlődés elsősorban a kisiskolásoknál illetve az általános iskola felső tagozatában tanuló gyerekeknél volt szignifikáns mértékben kimutatható.
Depresszió a 21. század népbetegsége
A testmozgás terápiás jelentőségét a depresszió kezelésében számos klinikai vizsgálat bizonyította. Átlagban 12 hetes mozgásprogram eredményessége nemcsak a már kialakult depresszió tüneteinek enyhítésében, hanem annak megelőzésében, a prevencióban is jelentősnek mondható. A szabad levegőn, napos időben, társaságban végzett közepes intenzitású (60-70 százalékos pulzusintenzitás), döntően aerob-állóképességi (futás, úszás, kerékpár) jellegű testmozgás, növeli vitalitásunkat, javítja hangulatunkat, közérzetünket.
Az időskori szellemi leépülés réme…
Az öregedéssel járó bizonyos szintű fizikai és szellemi teljesítmény-csökkenés elkerülhetetlen folyamat, nem mindegy azonban milyen mértékben történik mindez. A testmozgás egyfajta kettős védővonalat képez itt is, csökkentheti bizonyos idegrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, illetve a már kialakult tüneteket enyhítheti. Ez bizony nagyon jó hír az Alzheimer vagy Parkinson-kórban szenvedőknek. A mozgás közvetlenül javítja általános közérzetüket, fizikai kondíciójukat, ezáltal napi tevékenységek válhatnak elérhetőbbé, könnyebbé. A legújabb kutatási eredmények arra engednek következtetni, hogy a rendszeres sporttevékenység egyfajta bonyolult biokémiai védőmechanizmust serkent, ami csökkenti az öregedéssel járó bizonyos agyi területek funkcióvesztését, esetleges leépülését.
Fizikailag és mentálisan egészségesnek maradni – ez napjaink legnagyobb kihívása, egy olyan korban, ahol az emberek nagy többsége napi fél óránál is kevesebbet mozog.
Itt az idő, tegyünk ellene!
Alvási szokásaid is hatással vannak sportteljesítményedre, amely javításáért olvasd el tippjeinket.
Edzés előtt és után is javasolt az Arnigel használata, mely a friss, virágzó, szigorúan kézzel szedett hegyi árnikából készül, amelyhez az egész növényt felhasználják, még a szárát is.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT