Így válassz sportágat állapot szerint!
Ha valaki sportol, az már alapjában véve jó dolog. De ha ezt tudatosan teszi, azzal fokozhatja teljesítményét, valamint fizikai és szellemi egészségi állapotát is javíthatja, a megfelelően kiválasztott sportággal ráadásul megelőzhetőek az izületi és izomfájdalmakat. Dr. Pucsok József Mártont, az Arnica SPORT futóközösségünk sporttudományos szakértőjét, a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézet egyetemi docensét arról kérdeztük, hogy mire érdemes figyelni, ha edzésformát választunk magunknak.
Az egészségiállapot-felmérés és a szakemberrel való konzuláció elengedhetetlen a rendszeres sportolás megkezdése előtt. Az életkor, a nem, az edzettségi és egészségi állapot, valamint az alkati adottságok a legfontosabb szempontok, ezek alapján lehet a sportág csoportok közül nagy általánosságban választani.
Az alapvetően hosszantartó, tartósabb erőkifejtéssel járó, inkább állóképességet fejlesztő sportágak és mozgásformák (futás, kerékpározás, úszás, sífutás, túrázás) a szív és keringési rendszert tartják karban. A hosszú, minőségi élet edzett, egészséges szívműködés és vérkeringés nélkül elképzelhetetlen, így a sporttudomány mai állása szerint az ilyen jellegű testmozgás kortól, nemtől függetlenül bárkinek ajánlható.
Fontos, hogy az edzés időpontja a saját időbeosztásodhoz igazodjon. A futás, kerékpározás előkészületei nem vesznek annyi időt igénybe, mint az uszodába való utazás, öltözés, zuhanyzás stb. A napszakon túl másik fontos szempont az aktuális évszakhoz tartozó időjárási viszonyok. A hideg nem lehet akadály, ha megfelelő öltözetben vágsz neki a sporttevékenységnek.
Ezért fontos, hogy minden szempontból a hozzád illőt válaszd
A sport nemcsak testi, hanem lelki egészségünk karbantartója is egyben. Fontos, hogy olyan testmozgást válassz, ami nemcsak fizikailag jelent kihívást, de élménnyel, kikapcsolódással is párosul. Olyan mozgásforma mellett dönts, amiben örömödet leled! A szabad természetben végzett fizikai aktivitás vitathatatlanul a legelőnyösebb! Jó levegőn vagy, az arcodatt fújja a szellő, a napsugárzáson keresztül értékes D-vitaminhoz jutsz, mindeközben élvezheted az erdő, a park csöndjét, a természet hangjait. Egy stresszes napi vagy heti munka után nincs is ennél jobb kikapcsolódás.
Kinek milyen sport való?
Olyan sportágat válassz, ami sikerélményt biztosít. Ahhoz, hogy ezt megtapasztalhasd legyél türelmes, és csak fokozatosan növeld az edzésterhelést! A hirtelen sérülés, például egy kiadós hátfájás vagy térdfájás, esetleges zúzúdás, elveheti a kedvedet a későbbi testedzéstől. Testalkattól függetlenül először ún. aerob, állóképességi sportokkal érdemes kezdeni. Ha teltebb vagy, először a gyaloglára, kerékpározásra vagy úszásra voksolj, ha vékonyabb testalkatú vagy, elsősorban a futást részesítsd előnyben! Ez persze nem törvényszerű, mindenképpen egyéni preferencia alapján válassz! Valaki lelki alkata szerint inkább egyedül szeret sportolni, míg mások a csapatsportágakat vagy a csoportban való mozgást kedvelik. Lényeg a változatosság, hogy ne csak egyféleképpen terheld a szervezetedet. Ha például kitartásod, állóképességed növelése céljából futsz, iktass be egy olyan napot is, amikor az erősítő hatású gyakorlatok kapnak fő hangsúlyt!
Nem mindegy, hol edzel
Az ideális az edzőterem lenne, persze ha nagyon szoros a napi időbeosztásod, az otthoni edzés is tökéletesen megteszi. A szakember közvetlen irányítása, felügyelete lényeges szempont, ez az edzőtermek többségében adott. Az ott dolgozó, felkészült szakértő képes a mozgásvégrehajtás hibáit feltárni, és azt edzés közben javítani, ezzel a sérülések kockázata is nagymértékben csökkenthető. Egy profi edző egész biztosan tud segíteni, hogy izomgörcs és izomhúzódások nélkül térj haza. Persze van olyan, aki eleve ódzkodik az edzőtermektől, annak légkörétől, ebben az esetben, ha otthon sportolsz, legalább tervszerűen, edzésterv alapján tedd!
Az otthoni testmozgás azoknak javasolt, akik már régóta rendszeresen sportolnak. Ők jobban ismerik a határaikat, tudják, mikor kell abbahagyni, vagy éppen tovább növelni a tempót. Általánosságban mindenkinek a nagyobb edzőtermeket, fitneszklubbokat javasolja a szakértő, hiszen nyitvatartásuk lehetővé teszi a kora reggeli vagy akár a késő esti testmozgást is.
Válts vagy edzz változatosan!
Sporttudományi alaptétel: minél sokoldalúbb inger éri a szervezetet, annál magasabb szintű edzettségi állapot elérésére nyílik lehetőség. Ez azt jelenti, hogy bátran kombinálhatod a különböző sportágakat, mozgásformákat! Heti három edzés esetén, ha alap mozgásformaként heti kétszer futsz – ami elsősorban alsó végtagi izommunka -, a harmadik edzés valamilyen más típusú terhelést adó mozgás – úszás, erősítés, súlyzózás stb. – legyen.
Mikor érdemes mozgásformát váltani? Erre igazából nincs mindenkire általános érvényű recept. Egy éves edzésciklust véve alapul a futás, mint állandó mozgásforma mellett egy-egy sportágat, mozgásformát legalább két-három hónapig végezz! Lényeg, hogy az edzés örömet, felfrissülést okozzon.
Ismerj meg néhány sportágat, hogy könnyebb legyen megtalálni a legjobbat, vagy járj utána, hogyan szabadulhatsz meg a fájdalomtól, bekövetkezett a baj!
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT