Van egy növény, ami olyan, akár egy keleti bölcs. Elvonul, fejlődik és amikor elérkezik a pillanat visszatér, hogy segítsen az embereken. Ez a növény nem más, mint a gyönyörű, apró narancssárga virágjáról felismerhető Arnica montana, azaz a hegyi árnika.
Értékes kincs a XVI. századból
Az árnika olyan kincseket rejt magában, amelyek átadásával nagymértékben hozzájárul a külső és belső sérülések kezeléséhez. Már a XVI. században előállítottak olyan kivonatokat, amikkel eredményesen orvosolták a különböző betegségeket. A pásztorok figyelték meg először, hogy a sérült állatok gyorsabban gyógyultak, ha az árnika leveleit rágcsálták. Mivel velük is gyakran történtek balesetek a hegyekben, elkezdték borogatásként, főzetként alkalmazni sebekre, a kúra során és azt követően pedig egyértelműen pozitív változásról számoltak be.
Magányos gyógyító
Az igazán bölcsek sokszor igen magányosak, ahogyan az Arnica montana is. A 20-30 cm magas, apró virágzatú, hegyvidékeken őshonos növény savas talajon, 800 m-nél magasabban fekvő területeken él. Nemzetségének közel harminc faja közül csak kettő található meg Európa hegységeiben. Biztos lehetsz abban, hogy kihozza magából a maximumot, hiszen messze lakik az emberektől, épített környezettől, zajtól és légszennyezettségtől, hogy legjobb barátként hatóanyagai legjavát adhassa neked.
Jótékony népszerűség
Kiemelkedő gyógyhatásának köszönheti máig is tartó és növekvő népszerűségét a hagyományos gyógyítás területén. Hatóanyagai többek között illóolajok, flavonoidok, karotinoidok, keserűanyagok, így okféleképpen hat a sérülésekre. Poliszacharidjai gyorsítják a tisztító falósejtek működését, helenalin tartalma csökkenti a gyulladást, illóolaj tartalma pedig fertőtlenít. Sajnos gyógynövényként csak külsőleg alkalmazható, belső használatra a homeopátiás hígítás teszi alkalmassá. Ezért a sportorvoslásban gyakran alkalmazzák külsőleg, krém formájában, és belsőleg, homeopátiás gyógyszerként, egyidőben a szinergikus terápiás hatás érdekében.
Az érzékeny barát
Az Arnica montana egy rendkívül érzékeny védett gyógynövény, barátsága rendkívül illékony, mesterséges termesztése és ápolása nagy odafigyelést igényel. Ha túl sok állat legel a réteken vagy a gazdák túlzásba viszik a műtrágya használatát, az árnika azonnal reagál a megváltozott talajviszonyokra és eltűnik. Jellemzően természetes legelőkön él és fejlődik leginkább.
A kelet-franciaországi Vogézekben fekvő Markstein vidéke egész Európa egyik legnagyobb árnika-lelőhelye. Virágzásakor, júniusban és júliusban a legnagyobb a hatóanyagtartalma. A fitoterápiás készítmények alapanyaga általában szárított virágzat, így ezek hatóanyagtartalma is kisebb. Kevesen tudják, hogy egyedülálló módon a friss, virágzó, szigorúan kézzel szedett hegyi árnikából készül az Arnigél, amelyhez az egész növényt felhasználják, még a szárát is.
A készítményben feldolgozott virágok 79%-ban a Francia Alpokból, 21%-ban német természetes termőhelyekről származnak.
Forrás:
Arnica montana a gyulladások, sérülések kezelésében
Árnigél: kék foltokra, izomfájdalomra, zúzódásra
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT