Itt a több ezer színben pompázó ősz! Ilyenkor sokan keresik fel a közeli vagy éppen távolabbi erdőket, hogy kicsit élvezzék a természetet, sétáljanak egy kicsit a friss erdei levegőn, vagy túrázzanak a családdal, barátokkal.
Azonban az erdőknek is megvan a maguk írott és iratlan szabályai. Most annak néztünk utána, hova érdemes ellátogatnod, és hogyan készülj fel egy túrára!
Erdő, erdő, erdő
Hazánk területének közel 21%-át borítja erdő, és számos izgalmas és lenyűgöző helyet rejt magában, amit minden természetkedvelőnek és a túrázás szerelmeseinek látnia kell. Sem idő sem hely nincs itt, hogy mindet felsoroljuk, de kedvcsinálóként említsünk meg párat, ahova igazán érdemes ellátogatnod. A Gemenci-erdő a Duna-Dráva Nemzeti Park féltve őrzött kincse, melyet kis utak ezrei hálóznak be, és akár egy meseszép kisvasúton fedezheted fele a tájat. Miskolc-Lillafüredtől nem messze terül el a Csanyik-völgy, ahol nemcsak túrázni lehet, de vadaspark is vár. Borsod megye és a Bükk-hegység egyik legszebb erdősége Bükkszentkereszt mellett fekszik tele növényritkaságokkal. Kőszegnél az Írottkő Natúrparkban, a csúcson a kilátóból lenézhetsz az osztrák-magyar határt jelölő nyírfaerdőre. Szilvásvárad környéke és a Szalajka-völgy az év minden szakában gyönyörű. A Börzsöny vonulatai közül az egyik legszebb panorámával a Csóványos szolgál, amivel egyidőben Diósjenő környékét és a Jenői-tó partját is bejárhatod. A Bakonyban a Cuha-völgy gázlói, sziklafalai és egy műemlékké nyilvánított vasút viaduktjai között visz az út. A Somló vulkáni kúpja Ajkától nem messze, a Marcal-medence keleti szélén áll. A tanúhegy oldalain ősszel szőlős kertek és gyertyános, bükkös, tölgyes erdők tarka levelei váltják egymást. A Déli-Bakony legmagasabb pontjára, a Kab-hegyre is érdemes felkapaszkodni, ahol a tévétorony áll, innen nem messze, a Kinizsi-kilátóból még többet láthatsz a tájból.
És még száz és száz gyönyörű hely vár, hogy felfedezd…
Hogyan készüj fel az erdőjárásra?
Nem árt jól felkészülni a túrára! Gondold át, mennyi folyadékra, élelemre lehet szükséged útközben, és annyit vigyél magaddal, amennyi feltétlenül kell. Egy alma és csokoládé jól jöhet, de ne cipelj felesleges ételmennyiséget magaddal. A túrát mindig erőnléted, gyakorlottságod és a többiek kondíciójának figyelembevételével tervezd meg! Praktikusan és kényelmesen öltözz fel, a divat ilyenkor nem számít! Fontos a könnyű, időjárásnak megfelelő cipő és a réteges öltözködés. Főleg az esős őszi napokon jöhet jól az esőkabát. Persze egy ilyen túra mindig hordoz könnyebb balesetveszélyeket is magában, a sérülések ellátására legyen nálad bőrfertőtlenítő, géz, kötszer, ragtapasz.
Ha útnak indulsz, a “mozgó patikádból” ne maradjon ki a hegyi árnikából (Arnica Montana) gyógynövényből készült Arnigel se.
Közhelyesnek tűnhet, de az erdőben vendégek vagyunk, illik csendben és fegyelmezetten viselkedni. Az erdő a vadak élőhelye, ne zavarjuk meg őket, ha olyan szerencsénk van, hogy pár pillanatra megpillanthatjuk őket. Persze nem minden állat közelségének örülünk… Rovarcsípésekre a házilag elkészíthető rovarriasztó permet mellé érdemes gyorsan beszerezni nyárra a természetes kivonatokat tartalmazó Dapis gélt, amely azonnal csillapítja az enyhe bőrviszketést. Sokan azt hiszik, a kullancsok csak az év egy bizonyos szakaszában veszélyesek, ez azonban nem igaz! A természetben járva plusz tíz fok felett tulajdonképpen sehol sem lehetünk biztonságban tőlük, az enyhe telek és a nedves nyarak nagyon kedveznek nekik. Szerencsére sok természetes megoldás van a vérszívók elleni védekezésre. Az egyenetlen talajon járkálni megerőltető a talpnak, ezért a túra után a lábaidnak biztosan jót tesz egy Arnigéles masszázs. Az árnika tartalmú nyugtató hatású Arnigélt beszerezheted online, vagy a homeopátiás patikákban. Ne feledd, ha átfáztál a hidegben, köhögsz, vagy lázas lettél, gondolj az Aconitum napellus alapanyagból készült homeopátiás szerre, amelyről részletesebben itt olvashatsz.
Túraútvonalak
Végül az internet segítségével nézzünk pár izgalmas túraútvonalat Magyarországon, amit érdemes végigjárni! A teljesség igénye nélkül pár javaslat:
Aggtelek – Jósvafő: Baradla tanösvény
Az Aggteleki Nemzeti Park legrégebbi és egyben leglátogatottabb tanösvénye a Baradla-barlang aggteleki és jósvafői bejáratát köti össze. A fedett és a nyílt karszt határán kanyargó 7,5 km-es felszíni túraútvonalon a terület természeti és kultúrtörténeti értékeivel ismerkedhetsz meg.
Teve szikla – “Egri vár” – Nagy-Kevély
A Pilis egyik legszebb hegycsúcsaként tartják számon a Nagy-Kevélyt, amelyet érdemes Pilisborosjenő irányából megközelíteni, így az útvonal érinti az Egri csillagok című filmben szereplő vár díszlet romjait is, melyet közelről szemügyre vehetsz.
Kő-hegy Petőfi Pihenő, Pomáz
A Kő-hegyi Czibulka János Menedékháztól öt perc sétára található a Petőfi-pihenő kilátóterasza, ahonnan fantasztikus panoráma tárul a Budai-hegység felé, egészen a Dunáig elláthatsz a hirtelen leszakadó sziklás hegyoldalról. Közvetlenül a terasz alatt találhatod a legérdekesebb alakzatot, egy kalapos gombára emlékeztető sziklát, amely Gomba-szikla vagy Napóleon kalapja néven is ismert.
Prédikálószék, Visegrádi-hegység
Sokak szerint a Dunakanyar legszebb panorámája tárul elénk a Prédikálószéken, a 639 magas szikláról remekül belátható Visegrád, Nagymaros, Zebegény környéke és természetesen a Duna kanyarulata. A Dömösről induló túra 16 km hosszú és a Szentfa-forrástól a Vadálló kövekig és a Prédikálószékig vezet, majd egy másik útvonalon vissza Dömösre.
Rám-szakadék
A vadregényes, sziklás, szűk szurdokvölgy útvonala létrákkal és korlátokkal van felszerelve, így biztosított keretek között csodálható meg a páratlan természeti csoda.
Orfű – Abaliget
A 27 km-es túra során források, víznyelők, csónakázótó, barlang, műemléktemplom és denevérmúzeum is útba esik, ami biztos: az unalom kizárt!
Szépkilátó, Balatongyörök
Aki egyszer is látta a Szépkilátóból elé táruló panorámát, azonnal megérti, miért is nevezik szépnek. A balatongyöröki pihenőhelyről balra a Tapolcai medence tanúhegyei: a Badacsony, a Szent György-hegy, a Csobánc, a Gulács, a Tóti-hegy, a Haláp, a Somló-hegy, a Kis-Somló és a Ság-hegy sorakoznak.
Zengő körül – Kelet-Mecseki túra
Közepesen nehéz túrát ígér a Rockenbauer Pál emlékére szervezett túra, amely Hosszúhetény – Püspökszentlászló – Hettyey-forrás – Pécsvárad- Hosszúhetény útvonalon vezet körbe a Zengő körül.
Szent György-hegy, bazaltorgonák
A Tapolcai-medence egyik legszebb képződménye a Szent György-hegyen található bazaltorgona, ahol a helyenként 30-40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett. A Balaton-felvidék ezen részén 4 km hosszú, 7 állomásból álló tanösvény vezet.
A természetben való tartózkodás után állítsd vissza az eredeti állapotot, hadd élvezzék az utánad jövők is. Ahogy a régi indián mondás tartja: a földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön…
Jó túrát, irány az erdő!
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT