A bőrgyógyász szakorvossal korábban a nyári bőrápolás aranyszabályait beszéltük át.
Ezúttal a tudatos bőrápolási rutin kialakításáról beszélgettünk vele, és néhány tipikus bőrproblémát szeretnénk bemutatni, amire érdemes figyelni sportolóként.
Miért fontos a tudatos bőrápolási rutin kialakítása?
A tudatos bőrápolási rutin kialakítása nem mindig egyszerű dolog. Sőt, kimondottan
nehéz is lehet, például, ha egy makacsabb bőrproblémára keresünk valamilyen megoldást, amit már nem lehet egy jól megválasztott krémmel megoldani. Azonban sportolóként különösen figyelni kell a bőrápolás alapszabályára és a kialakításon túl be is kell tartani a rutinunkat.
#ARNICATIPP: Ha bőrápolásra gondolsz, jusson eszedbe kedvenc gyógynövényünk is!
Mi a legfontosabb sportolóként a rutin kialakítása során?
A legfontosabb a tervezés. Melynek része a felmérés: mit sportolok, és ennek milyen konkrét hatása lesz rám és a bőrömre. Futás esetén mindig a térdünk, sarkunk, ízületeink jutnak először az eszünkbe, próbálunk olyan cipőt választani, ami ezeket kíméli. A bőrünket azonban sokszor elfelejtjük, ami legalább ennyire fontos.
Nem tudom elégszer hangsúlyozni, hogy a bőrünk védelmében a legfontosabb dolog a megelőzés:
-
Mindig tiszta zoknit, aláöltözőt használjunk
-
Sport után fürödjünk meg és mindig töröljük magunkat szárazra
-
Közös zuhanyzóban mindig használjunk papucsot
-
Ázott cipőnket rendszeres fertőtlenítsük
Amennyiben valami elváltozást észlelünk, mihamarabb kezeljük, mert az elhanyagolt problémák később súlyosbodhatnak, vagy akár az edzésünkben is szünetre kényszeríthetnek.
Hogyan változott meg a bőrápolással kapcsolatos hozzáállás az elmúlt években?
Korábban nem foglalkoztak vele az emberek, hogy beazonosítsák például a bőrük típusát. Időről időre azonban most is ellenőrizni szükséges, hiszen betegség, stressz vagy szabadság, túl sok nap vagy az öregedés folyamata nagymértékben megváltoztathatják a bőrt. De csak bőrtípus ismeretében kezelhetjük bőrünket azokkal a szerekkel, amelyekre igényünk van. A bőrápolás kifejezetten „testre szabott” munka. Általános szabályok és receptek nincsenek erre. Mindenkinek egyéni tervet kell készítenie. Egy azonban bizonyos: akkor lesz sikere, ha kitartunk. Általános szabály, hogy várni kell min. 1 bőrciklust (körülbelül 28 nap), hogy valóban érezzük, hogy hat egy krém.
Ami viszont minden bőrtípusra érvényes: ahogy esti lefekvés előtt fogat mosunk, éppen annyira szükséges az is, hogy bőrünket megtisztítsuk a szennyeződéstől. Máskülönben bármit teszünk is bőrünkért, hasztalan lesz.
Sportolóként ráadásul sokkal fontosabb, hogy figyeljünk a személyes higiéniánkra hiszen olyan következményei lehetnek, amik hosszú távon kihatnak ránk.
Mik ezek a következmények illetve azok a tipikus bőrproblémák, amikkel aktív verseny,- vagy hobby sportolóként találkozhatunk?
Leggyakrabban gombás fertőzésekkel találkozhatunk, ilyen például az atlétaláb: tünete a lábujjak közötti bőr hámlásán túl, a bőr is berepedhet míg másoknál csak kipirosodik és viszketővé válik. De a gyakran kiszáradt, kissé hámló bőr is gyanút kelthet. A gombás fertőzések nem korlátozódnak a lábakra, gyakran hajlatokban törzsön is észlelhetők. Kipirosodó széli részen hámló viszkető bőrtünetek esetén is lehetséges.
A viszonylag gyorsan jelentkező – új ruha, mosószer ágy öblítő, kozmetikum után -kialakuló tünetek esetén az allergia lehetősége is mérlegelendő.
Előfordulhat, hogy a talpunkon 1-2 mm-es, apró, kráterszerű bemélyedések jelentkeznek, mely édeskés kellemetlen szaggal társul. Laikusként gombának vagy szemölcsnek gondolják, azonban az ilyen irányú kezelésre nem javul.
Mindenképpen érdemes a bőrgyógyász felkeresése, mert nagy valószínűséggel keratoma sulcatummal van dolgunk, melynek kialakulásában baktériumok játszanak szerepet. Megfelelő kezelésük receptre kiadható helyi antibiotikumokkal történik.
Gyakran észlelhetünk még sportolóként szemölcsöket is. A patikában kapható fagyasztó eszközök sokszor hatástalanok. Érdemes ezért mielőbb orvoshoz fordulni, mert a korán felismert szemölcs gyorsan és eredményesen kezelhető. Míg egy régi nagyobb szemölcs megoldása, időigényes és fájdalmas.
Körömproblémák (bekékül, leesik), vízhólyag, megkeményedett bőr, ezek mind – mind olyan jelenségek, amivel naponta találkozom orvosként, és amire egy személyre szabottan választott cipő megoldást is jelenthet, vagy egy tapasztalt gyógypedikűrös.
Vannak-e olyan házipraktikák, amik elegendőek lehetnek egy adott bőrprobléma megoldására?
Első körben a gyógyszerész véleményét is kérhetjük, számos recept nélkül kapható készítmény segíthet a problémánkon. Nagyon sok homeopátiás szer létezik, kifejezett a bőr gombás megbetegedéseire, illetve szemölcs kezelésére. Esetenként előfordul, hogy akár több hónapon keresztül is szedni kell a homeopátiás szert, és sokszor önmagában nem elegendő a tünetek alapján megválasztott, úgynevezett tüneti szer. A teljes gyógyuláshoz ezekben az esetben alkati kezelésre is szükség van. Az egyéni alkatnak megfelelő homeopátiás szer kiválasztása gondos odafigyelést igényel, ezért bízzuk mindig tapasztalt homeopata orvosra.
Mi a legfontosabb megfontolandó tanácsa bőrgyógyászként, mikor forduljunk orvoshoz?
Gyorsan kialakuló nagy felületet érintő bőrproblémák esetén, főleg, ha egyéb panaszokkal is társul és amely nem javul 1-2 héten belül, akkor feltétlenül forduljunk bőrgyógyász szakorvoshoz.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT