Az elmúlt időszakban a gyakori kézmosás kiemelten fontossá vált a vírus elleni védekezésben.
Azonban a bőrünk könnyen megsínyli ezt, fontos tehát, hogy a fertőtlenítés mellett, kezünk ápolásáról is gondoskodjunk. Most Zemen Dancsa, az Arnica Sport közösség bőrápolási szakértője, a bőrbarát és bőrazonos hatóanyagok elkötelezett híve ehhez ad néhány tippet.
Nem véletlenül mondják, hogy egy nő valódi korát a kézfejéről lehet megállapítani. Egyik kedvenc példám erre Madonna: nézzétek csak meg fotókon a kezeit!
Sokan próbálkoznak körömvirágos krémmel, gyógyszertári gyógynövényes ilyen-olyan készítményekkel, ezek mégsem hozzák a várt eredményt. Ennek számos oka lehet.
Az egyik, hogy például már a kézmosáshoz, tusoláshoz használt folyékony szappan vagy tusfürdő sem megfelelő: ezek általában tele vannak SLS-sel (Sodium Laureth Sulfate), ami egy igen agresszív vegyi anyag (megtaláljuk ipari tisztítószerekben, például autómosó, ipari zsírtalanító anyagokban, háztartási felmosószerekben is, ezekben anionos felületaktív anyagnak nevezik.) Erős zsíroldóként nem csak a zsíros szennyeződéseket távolítja el a bőrről, hanem a bőr saját felső, zsíros rétegét is. Ha te is úgy érzed, hiába kenegeted magadat egyfolytában testápolóval, kézkrémmel, a bőröd mégis száraz, akkor a háttérben nagy eséllyel az SLS-tartalmú kozmetikumok is állnak.
Az sem segít a bőr állapotán, hogy az utóbbi hetekben a fertőzések, főleg a koronavírus elkerülése miatt gyakrabban mosunk kezet, hiszen ilyenkor minden alkalommal leoldódik a bőrön lévő természetes védőréteg. Sokaknak mindez olyannyira megviseli a kezét, hogy az kiszárad, berepedezik és akár vérzik is. A rengeteg kézfertőtlenítő, amit használunk, mind alkoholos, ez még jobban szárítja a kezeket.
#ARNICATIPP: Ne feledkezz meg a megfelelő belső hidratálásról sem, vagyis igyál elegendő vizet!
Ahhoz, hogy rendbe tegyük a kéz bőrét, meg kell erősíteni a bőr barrier (azaz gát) funkcióját. A barrierréteg fő feladata a víz- és lipidtartalom szabályozása. Az áteresztőképességet szabályozó barrier meggátolja, hogy kórokozók, kémiai anyagok jussanak a hámba. Ezen kívül minimálisra csökkenti a hámon keresztüli nedvességvesztést és így megóvja a kezeket a kiszáradástól.
Amit tenni lehet:
- bár apróságnak tűnik, legalább a kézmosó folyékony szappant cseréljük le SLS-mentesre!
- takarítani, mosogatni, port törölgetni csakis gumikesztyűben álljunk neki (nem csak télen!)
- naponta többször is kell krémezni a kezeket: egy krémezés nem krémezés! Érdemes testesebb, sheavajat vagy kakaóvajat is tartalmazó kézkrémet választani.
- logikus dolog, de sokan nem gondolnak rá: nem csak az arc, de a kéz bőrét is érdemes időnként peelingezni. A mechanikus peelingek nem a legmegfelelőbbek a kézfejek vékony bőrére, inkább ajánlom AHA-savas krémpeelingek használatát. Fontos azonban, hogy a berepedezett, kisebesedett részeket nem szabad bekenni, mert csípni fog! Ha eltávolítottuk az elhalt hámsejteket, akkor a krémek értékes hatóanyagai is mélyebbre tudnak felszívódni.
- krémezni, krémezni, krémezni! A legjobb, ha cukorizomereket is tartalmaz a kézkrémünk: ezek kesztyűként tapadnak a legfelső hámsejtekre, és nem lehet kézmosással kimosni a bőrből. Az avokádóolaj, a sheavaj, a ligetszépeolaj mind-mind nagyon fontos regeneráló hatóanyagokat tartalmaznak, bátran kenjük velük a kezünket minden egyes kézmosás után!
#ARNICATIPP: Ha sportolsz, és jól jönne pár bőrápolás tanács, kattins bőrgyógyász szakértőnk cikkéért!
Amikor tehát a megújulásra gondolunk, ne csak a lakást takarítsuk ki, hanem arcbőrünk mellett a kezeinknek is adjuk meg, ami jár neki.
Legközelebb az otthoni arcápolás rejtelmeibe avat be minket Dancsa, de ha addig is kérdeznél tőle, akkor keresd a Dancsa Mancsa Szépítő Kezek oldalán.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT