A bőr a legnagyobb szervünk és nem mellesleg az elsődleges védelmi vonalunk.
Több funkcióval is rendelkezik, ezért nagyon fontos a bőr épsége és védelme. Többek között véd a fizikai és kémiai behatások, valamint a kórokozók ellen is. Olyan fontos anyagokat termel, mint a D-vitamin, de szerepet játszik a hőszabályozásban és a kiválasztásban is. És gondolj bele, hogy a bőrünkben lévő idegvégződéseknek köszönhetjük, hogy “érzünk” hideget, meleget és a számunkra kedves emberek ölelését is.
Az idő múlásával egyre nagyobb hangsúlyt kap a megfelelő bőrápolási rutin. Sokszor azonban elfelejtkezünk arról, hogy bőrünk egészségi állapotára nem csak a “rajta” alkalmazott termékek, de az általunk elfogyasztott nyersanyagok is hatással vannak. A most következő cikksorozatban erről fogok írni.
Megfelelő folyadékfogyasztás
Testünk 60-70 százaléka víz. Ez a víz egyrészt szervezetünkben keletkezik különböző anyagcserefolyamatok révén, másrészt táplálkozásunkkal pl.: lédús gyümölcsök és zöldségek, levesek és főzelékek, valamint a szomjoltó víz fogyasztásával biztosítjuk szervezetünk számára.. Számos anyagcsere folyamathoz, valamint a sejtjeink, szerveink megfelelő működéséhez elengedhetelen. Bár a szomjúságérzetet nagyon ügyesen tudjuk ignorálni, bőrünk mindig jelez, ha alacsony a szervezetünk folyadék ellátása. Egyrészt a bőr turgorának csökkenésével, másrészt hosszútávon a bőrszárazság, viszketés, hámlás és az irritációra való hajlam hívhatja fel a figyelmet arra, hogy elégtelen a folyadékellátottságunk. Hosszú távon az öregedési folyamatokkal párhuzamban a ráncok megjelenése is jelezni fogja az évek alatt kialakult elégtelen vízfogyasztási szokásokat.
#ARNICATIPP: Ha jól jönne néhány hűsítő nyári frissítő ötlet, akkor kattints Petra korábbi tippjeiért!
Egészséges testsúly elérése
Nagyon sokat írtam már nektek az egészséges testsúly szerepéről és fontosságáról, amely nem csak esztétikai szempont, hanem meghatározza egészségi állapotunkat, ráadásul bőrünk kondícióját is.
A túlzott energiabevitel, a magas zsírtartalmú étkezések fokozzák a szervezetben zajló gyulladásos folyamatokat, épp úgy, mint az alacsony energiaellátottság és a vitaminhiány. [1]
Ráadásul a gyulladásos állapotok hozzájárulnak az aknék, atópiás dermatitis, psoriasis és egyéb bőrproblémák kialakulásához, valamint elnyújtják a sebgyógyulási időt.
A túlsúly és elhízás ugyancsak fokozza a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, ezért hajlamosít a bőrproblémák megjelenésére. Ez azért fordulhat elő, mert a centrális zsírszövet, egy metabolikusan aktív szövet, amely olyan hormonszerű anyagokat termel, mint a citokinek, kemokinek és növekedési faktorok. Ennek eredményeképp a centrális zsírszövet szabályozó funkcióval is rendelkezik, ami negatívan befolyásolja az anyagcserét és metabolikus folyamatokat, ráadásul fokozza az éhségérzetet így egy ördögi kört generál. [1]
Ami jó hír, hogy a testösszetétel javulásával, vagyis a zsíros testtömeg vesztésével párhuzamban azt látjuk, hogy javulnak a bőrproblémák. Azonban legyünk türelmesek a fogyással, hiszen a zsírmentes testtömeg vesztésével (pl.: izom) a bőrproblémák is kiújulhatnak.
Emlékeztek még mit tekintünk optimális súlyvesztésnek?
Összességében elmondható tehát, hogy a kiegyensúlyozott vegyes táplálkozás számos oldalról támogatja szervezetünk optimális működését. A fent említett tényezők alapján fontos kiemelni, hogy sem a túlsúly, sem a koplalás nem segít az atópiás bőrelváltozások kezelésében, sőt a koplalás és az ezzel járó zsírmentes testtömeg vesztés és vitaminhiány tovább fokozhatja a bőrt érintő atópiás folyamatok megjelenését.
#Dietetikustipp: Mindig kérjük dietetikus segítségét a megfelelő testösszetétel eléréséhez. A kecsegtető, gyors eredményt ígérő technikák, sokszor nem várt mellékhatással járnak, ilyenek például az egyoldalúság vagy koplalás miatt kialakuló vitamin- és mikrotápanyag-hiány, illetve a túlzott megszorítások következtében kialakuló jojó-effektus is.
És akkor most zárásként tőlem megszokott módon jöjjön egy recept:
Makrélakrém
- makréla konzerv 40 g
- margarin, 35%-os 10 g
Ízesítés lilahagymával, mustárral, friss citrom levével és borssal.
Tápanyagtartalom
- Energia 168,5 kcal
- Fehérje 8g
- Zsír 15g
- Szénhidrát 0,7g
- Élelmi rost 0,09g
Hogy miért épp a makrélakrémről kaptatok receptet? Olvass tovább jövő héten, és megérted! 😉
Felhasznált forrás:
[1] Cao, C., et al., Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients, 2020. 12(3): p. 870.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT