Egy görög mondás szerint, „a mozgás, sok mindenre orvosság, de nincs olyan gyógyszer, ami a mozgást helyettesítené.”
Különösen igaz ez a gyógytornára, hiszen egyszerre lehetséges vele gyógyítani és megelőzni, de akár fejleszteni és szinten tartani is.
Erről beszélgettünk a 27Sellő Mozgásszervi Terápiás Centrum gyógytornász-fizioterapeutájával, Kutás Mercédesszel.
Mesélj magadról, mit érdemes Rólad tudni?
Közel 20 éve már, hogy megszereztem gyógytornász diplomámat. Az évek során fekvő- és járóbeteg ellátásban is gyakorlatot szereztem. Az új módszerek ismerete, a naprakészség, a szakmai fejlődés fontos volt számomra, ezért folyamatosan képzem magam. Mindig a páciensek igényeihez és lehetőségeihez igazítom az egyénre szabott kezelési tervet. Igyekszem nekik minél többet átadni a biomechanikai ismeretekből, mert fontosnak tartom, hogy értsék mi történik velük, hogy működik optimálisan, és hogy működik panaszosan a testük. Fő profilom a gerinc eredetű, és a nyak – vállövi panaszok kezelése, a kisebb – nagyobb sportsérülésekből eredő problémák helyreállítása, a McKenzie terápia, Mulligan Manuál Terápia, fascia terápia, és a funkcionális tréning, illetve a speciális kommunikációt igénylő páciensek (gyerekek és felnőttek) komplex fizioterápiás ellátása.
Hogyan tud egy gyógytornász segíteni sportsérülés esetén?
Sportsérülés esetén a gyógytornász által alkalmazott módszerek és eszközök a sérülés súlyosságától függnek. Ha nem igényel rögzítést, műtéti ellátást, az elsődleges cél a fájdalomcsillapítás és a keringés rendezése. Erre alkalmas pld. a fascia terápia, a manuál terápia, a fizikoterápia, tape terápia, majd az érintett terület mozgástartományát, stabilitását is rendeznünk kell célirányos gyakorlatokkal. Komolyabb esetben, a kezelőorvossal egyeztetve, szorosan együttműködve állítjuk össze a mozgásprogramot.
Mikor érdemes gyógytornászhoz fordulni?
Ha panaszok nem szűnnek. Ha pár nap alatt rendeződnek ugyan, de vissza-visszatérnek. Ha valami furcsa, feszül, nem a megszokott módon reagál a mozgásra, terhelésre, esetleg valami új, eddig jól működő terület is panaszossá válik. Ezek általában arra utalhatnak, hogy valami statikai hiba alakulhatott ki, felborult az egyensúly.
Azonban nem kell feltétlenül panaszosnak lenni, egyszerűen a futótechnikánk fejlesztése is lehet cél. Core stabilizálással meg lehet erősíteni azokat a törzsizmokat, amikkel a futástechnika még eredményesebbé és hatékonyabbá válhat. A kötőszövet „edzésével” pedig a dinamizmus és kirobbanóság fejleszthető.
Hogyan javítható a futótechnikánk?
A funkcionális tréning az egyik általunk használt hatékony módszer mind a tesztelésben, mind a fejlesztésben. Tesztmozgásokkal felmérjük a lehetséges hibákat, és ezt célirányos gyakorlatokkal kijavítjuk. Ez lehet bármi: tartáshiba pld. előretolt fejtartás, izomgyengeség, vagy egy rossz funkció. Korrigálásra szorulhat pld. a talajfogás, a mozgásritmus vagy a légzéstechnika is.
#ARNICATIPP: Ha még többet olvasnál szakértőnktől a futótechnikákról, akkor kattints!
Mit javasolsz, hogyan kezdjünk neki a futóedzéseinknek?
A személyes motiváció egy nagyon fontos tényezője a célmeghatározásainknak. Nem mindegy, hogy testsúlyt szeretnénk csökkenteni, vagy egy félmaratont lefutni. Egyénre szabottan és a fokozatosság elvét szem előtt tartva azzal a futással kell kezdeni, amiben a funkciók a legtökéletesebben rendeződnek össze. Sebességgel, ritmussal és távolság meghatározásával tudunk variálni.
Ami még lényeges, hogy tűzzűnk ki magunk elé reális célokat, továbbá:
-
Jó cipő – jó talaj: amennyire csak lehet kerüljük a betonon futást, ha nincs rá mód, speciális cipőben csökkentsük a kemény talaj ártalmait.
-
Egyenletes, sík talajon kezdjünk, majd az edzettségi szint függvényében válthatunk az egyenetlen felületre, szintkülönbségekre.
-
Futás előtt teljes testre kiterjedő bemelegítés alulról fölfelé haladva.
-
Fokozatosan növeljük a sebességet.
-
Legyen egy laza levezetés, akár pár perc kocogás, séta.
-
SOHA NE hagyjuk ki a lazítást – nyújtást! Itt szeretném kihangsúlyozni a bemelegítés és nyújtás fontosságát, mert ezek elmaradása okozza a sportsérülések jelentős részét.
-
Legalább az alsó végtag főbb izomcsoportjait nyújtsuk meg (vádli, hátsó comb, farizmok).
-
Jó választás lehet még hazaérkezéskor a hengerezés, szintén ezen a területen. Ajánlom ezeken kívül min. heti 2 alkalommal a teljes test hengerezését, és pár célirányos erősítő gyakorlat végzését (core stabilizálás, problémás területek).
#ARNICATIPP: Sosem próbáltad még az SMR-hengert? Mutatjuk, hogyan használd!
Felgyorsíthatja a sportsérülések rehabilitációt az otthon végzett gyógytorna, mikor kérjük ki a szakértő tanácsát?
A rehabilitáció sikerességéhez elengedhetetlenül fontos az otthon végzett gyógytorna. A gyakorlatok összeállítása, a pontos kivitelezés begyakoroltatása, a megfelelő terhelés meghatározása, a tartásrendezés szakembert igényel. Érdemes felírni, jegyzetelni, akár hangfelvételt is csinálni a tornaórán, a legadekvátabb gyakorlatokból egy napi rutint kialakítani, ami elegendő a szintentartáshoz. Ha nem fér bele az időnkbe napi szinten, akkor min. heti 2 alkalommal végezzük el ezeket az erősítő edzéseket.
Sérülések mindig váratlanul történnek. Ha azonnali segítségre van szükség, ami elősegíti a gyógyulást, vagy súlyosabb esetben időt nyer az orvos érkezéséig. A homeopátia gyors és biztonságos módszer a hagyományos elsősegélynyújtás, illetve az esetlegesen szükséges sebészeti beavatkozás mellett. Ez az elsősegélytáska ezért legyen mindig nálad.
Milyen eszközök állnak rendelkezésre gyógytorna során, mi az, amit érdemes otthonra is beszereznünk?
Rengeteg tornaszer áll rendelkezésre, ezért meg kell találnunk a hozzánk illőt. Amit mindig javaslok, az egy szimpatikus nyújtó – lazító eszköz, pl. az SMR henger, vagy egy sima teniszlabda. Az egyensúlyfejlesztő eszköz pld. korong, labda, párna, illetve, ha az izomerőt is rendeznünk kell, akkor az egyik legjobb erősítő eszköz a gumiszalag.
Sok sportolót látni kineziotape-pel, ennek az alkalmazását könnyen el lehet sajátítani?
A kineziotape-re mindig kiegészítő terápiaként gondoljunk, ami nem helyettesíti a gyógytornát! A felhelyezés technikájától nagyban függ az eredményesség. Attól függően, hogy mi a célunk, változik pld. a húzás ereje, a felhelyezés iránya. Egy-egy ragasztás könnyen megtanulható, de fontos tudni, hogy szakember irányítását, felügyeletét igényli alkalmazása.
Összeségében elmondhatjuk, hogy a gyógytorna vannak esetek amikor muszáj, van, amikor ajánlott, és van, amikor nem muszáj, de ajánlott – azonban ártani sosem árt. Motivációban, kitartásban pedig nagy segítség, ha van egy csoport, aki, támogat, ilyen például az @arnicasport.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT