Itt az ősz, hamarosan jönnek a hosszú és hideg téli napok. Ezt az időszakot a legtöbben rosszul élik meg, a sötét órák növekvő száma, a lakásban töltött sok idő negatív hatással van szervezetünkre.
Ilyenkor azt mondjuk, hogy a napfény hiánya okozza ezeket, de kevesen tudják megmondani a pontos okokat. Cikkünkben most ennek néztünk utána, körbejártuk kicsit, hogy miképp hat szervezetükre a kevesebb napfény!
Ki ne szeretne nyáron a napon sütkérezni, vagy tavasszal és ősszel kihasználni a gyönyörű, napsütéses időt, hogy a szabadban feltöltődhessen? A napfény számos módon képes befolyásolni szervezetünk működését. Télen általában nem jutunk elég természetes fényhez, ami kifejezetten negatívan hat a különféle testi funkcióinkra. Nézzünk meg 5 tényt, melyek alátámasztják ezt a kijelentést!
1. A kevés napfény befolyásolhatja az influenza elleni védekezés képességét. Ha az időnket séta helyett a számítógép vagy a tévé előtt töltjük, az nagyon sokba kerülhet. A szabadban töltött plusz egy óra ugyanis jelentős mértékben javítja az alvás mennyiségét és annak minőségét, ami közvetlenül hat az immunrendszerünkre, illetve arra is, hogy a szervezetünk milyen gyorsan képes meggyógyítani magát.
2. Az bizonyított tény, hogy a túl sok napsütés rákot okozhat. De az már kevésbé köztudott, hogy a kevés napfény is közre játszhat a rák egyes fajtáinak kialakulásában. A D-vitamin hiánya ugyanis hozzájárulhat a prosztata- és mellrák megjelenésében, a memóriavesztésben, a fokozatosan kifejlődő demenciában is.
3. A napfény hiánya akár depresszióba is sodorhat bennünket. Minél kevesebb a téli hónapokban ránk sugárzó napfény, annál valószínűbb, hogy kialakul a szezonális affektív zavar, azaz a téli depresszió vagy borongás. Ennek tünetei: hangulatváltozások, szorongás, alvászavar.
4. Egy kutatás szerint az influenzajárványok szezonalitása azzal függ össze, hogy télen a szervezet D-vitamin-készlete kiürül. A D-vitamin megnöveli a szervezetben a saját antibiotikumnak nevezett AMP-szintjét, ami elpusztítja a kórokozókat. Szedése: 1 mikrogramm=40 NE (nemzetközi egység), járványos időben napi 1-2x 20 mikrogramm ajánlott.
5. A napfényhiány miatt fellépő D-vitamin-hiány csontjaink miatt is fontos! Azt már a gyerekek is tudják, hogy csontvázunk fontos alapelme a kálcium, melynek hiányában csontjaink törékennyé válnak. Ehhez viszont szükség van segítségre is, így D-vitaminra. Elegendő mennyiségű D-vitamin létfontosságú a kálcium felszívódás szempontjából, enélkül szervezetünk nem képes a kálciumot feldolgozni. Ne feledkezzünk el az ARNICA MONTANA alapanyagú homeopátiás szerről sem, ha csonttörés gyógyulását kell támogatni.
D-vitamin, az ingyenes vitamin
A D-vitamin a legkevésbé megbecsült vitaminunk egyike. Feltehetően azért, mert ingyen hozzájuthatunk napfény révén, nem kell hozzá orvos és recept. A legtöbb ember azonban egyáltalán nincs tisztában a D-vitamin és az egészség valódi kapcsolatával. Termelődése nagyon egyszerű folyamat: amint napfény éri bőrünket, szervezetünk elkezdi termelni, válaszul az ultraibolya sugárzásra.
Hogyan pótolhatjuk a D-vitamint?
Az őszi-téli időszakban többféle megoldás létezik a megfelelő D-vitamin-szint fenntartására: például étkezés útján pótolható a napfény csökkenésével kieső D-vitamin egy része, de sajnos nem a teljes ajánlott napi szükséglet. A máj, a tengeri hal, a tojás mind jó források, ám ezekből jelentős mennyiséget – másfél kilogramm májat, fél kiló vadlazacot, vagy 16-18 tojást – kellene naponta fogyasztania a felnőtteknek, hogy elérjék a szükséges szintet. Ugyanakkor a tejben – a köztudattal ellentétben – minimális a D-vitamin-tartalom. Bár gyermekek esetében kisebb mennyiség is elégséges, így is aránytalanul nagy adagot kellene fogyasztani nap mint nap ezekből az ételekből az ideális D-vitamin szint eléréséhez.
Egy kis boldogsághormon…
Sokan érezzük úgy, hogy egyszerűen jobb kedvünk van, ha süt a nap! Az agyunkban zajló folyamatokhoz, a gondolkodáshoz, az érzésekhez, a cselekvéshez ingerületvivő anyagok szükségesek, amelyek információkat továbbítanak egyik idegsejttől a másikig. Ezek közül az egyik a szerotonin, amely csökkenti a félelmeket, és gondoskodik róla, hogy nyugodtan, lazán reagáljunk a külvilági ingerekre. Erősen hangulatjavító, lazító, alvást elősegítő, depresszióellenes, fájdalomcsillapító, motiváló hatású, ugyanakkor a szénhidrátéhséget is tompítja. Hatására kiegyensúlyozottakká válunk, belső béke és elégedettség tölt el bennünket, ezt a köznyelv boldogsághormonként is emlegeti.
A modern depresszióellenes gyógyszerek hatására agyunkban megemelkedik a szerotonin szintje, azonban e gyógyszerek nélkül is tehetünk érte, hogy ez a fontos biokémiai anyag elegendő mennyiségben álljon rendelkezésünkre. Igen, az egyik ilyen segítség, a napfény! A szerotoninhiány emellett még – különösen a téli, fényhiányos, hideg évszakban – szénhidrátok iránti fokozott éhség formájában nyilvánulhat meg. Ezért is eszünk többet télen! És hogyan gondoskodhatunk megfelelő szerotoninszintről a szervezetünkben? Rendszeresen – lehetőleg naponta – fél órát mozogjunk, sétáljunk a szabadban. Még borult időben is természetes fényzuhany éri testünket, ezért aktiválódik szerotonintermelődésünk. Azonban ne stimuláljuk magunkat mesterséges megvilágítással. Szervezetünknek szüksége van az alvás és ébrenlét természetes ritmusára.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT