A futás közbeni sarokfájás egyike a leggyakoribb sportsérüléseknek. Ennek a fájdalomnak is a legfőbb oka általában a túlterhelés.
A sarokfájás egyike a leggyakoribb sportsérüléseknek, mely nem csak a plantar fasciitis miatt jelentkezhet. Az ok lehet valamilyen szakadás, ínhüvelygyulladás, ízületi gyulladás, vagy akár idegirritáció is. A tünetek kezelése előtt fontos a legmegfelelőbb diagnózis felállítása. A következőkben bemutatjuk a lehetséges okokat és a módszereket, hogyan is kezeljük.
A fájdalom erősségétől és fajtájától függőenrendkívül sokféle kezelési mód közül lehet választani. Nem tudjuk hangsúlyozni, és nagyon sok cikkünkben írtunk már arról, hogy a futás közbeni sarokfájdalomnak leggyakoribb oka a nem megfelelő futócipő vagy futótechnika használata. Azonban nem csak a futókat sújtja, hanem más gyors irányváltással járó sportot űzők között is gyakori a sarokfájdalom. Például teniszezők esetében – a teniszkönyök mellett – a sarokfájás is egy gyakori mozgásszervi fájdalom.
A futás közbeni sarokfájásnak okai
Sokféle oka lehet, amelyek különböző kezeléséket is igényelnek. Némelyik súlyosabb, van amelyik kevésbé, de mindenképpen érdemes tudni, hogy az esetleges fájdalom mögött akár egy komolyabb betegség is meghúzódhat, ezek lehetnek:
- Plantar fasciitis (A köznyelvben elterjedt „sarkantyú” is ennek a betegségnek a megfelelője)
- Calcaneal apophysitis (Schinz-féle betegség)
- Achilles-ín gyulladás
- Csonttörés
- Ciszta
- Bursitis (nyáktömlőgyulladás)
- Lúdtalp
Kezelés előtt fontos a megfelelő diagnózis felállítása, amely megállapításához szakorvos felkeresését javasoljuk, aki megállapíthatja a fájdalom valódi okát.
Futás miatti sarokfájás kezelése
Akut fázisban a cél a fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés. Ilyenkor mindig csökkenteni kell az aktivitást, amíg a fájdalom alább nem hagy. Minden sérülést követően általánosan az első javasolt szer, az Arnica montana, amely csökkenti a gyógyulás idejét és a szövődményeket.
Rehabilitációs fázisban már külső segítséget kérhetünk a további fájdalomcsillapításhoz és gyulladáscsökkentéshez. Ez gyakran fizikoterápia, gyógytorna és nyújtás kombinációjával valósul meg.
Funkcionális fázisban a lényeg, hogy megerősítsük a láb szükséges izmait, hogy megelőzhessük a további sérülések kialakulását. Ezt elérhetjük kineziológiai tapasz felragasztásával, stabilitást javító cipőkkel és ortopéd segédeszközökkel. Ez a fázis készít fel az aktivitás újrakezdéséhez.
Visszatérés a sporthoz: ez a lépés a legfontosabb és a legnehezebb a lépések közül. Általában a cél ilyenkor az, hogy fokozatosan térjünk vissza a futáshoz, először gyalogolva, majd kocogva, végül rövidebb távokat futva. Érdemes ilyenkor akár visszatérni a kezdő edzéstervünkhöz is. Fontos a fokozatosság, mert egy túl nagy igénybevétel kiújíthatja a sarokfájást, és akkor kezdődik minden elölről. Ha újra kialakultak a kellemetlen tünetek, akkor gyulladások és sérülések esetén használd az Arnica montana gyógynövényt, melyről itt olvashatsz bővebben.
Sarokfájás lelki okai
Bizonyított, hogy lelkiállapotunk hatással van fizikai állapotunkra is, azonban nem mondható ki egyértelműen, hogy kizárólag lelki vagy testi oka lehetne egy-egy betegségnek. Valószínűbb, hogy a kettő együtt okozza a betegségeket. Sarokfájás is tipikusan ilyen, így azok, akik felelősségüknek érzik, hogy mindent egyben tartsanak vagy úgy érzik, hogy nem lenne stabil a családi, baráti vagy a munkahelyi közösség nélkülük, a stressz miatt kaphatnak olyan betegséget, amely sarokfájást okoz.
Otthoni kezelés
A sarokfájás a legtöbb esetben otthon is kezelhető. A leggyakoribb oka az valamilyen túlerőltetés vagy a rossz cipő használata. Ilyenkor pihentetéssel és cipőváltással orvosolhatjuk a problémát.
A gyulladás is gyakori oka a sarokfájdalomnak, ilyenkor gyulladáscsökkentő szerekkel, jegeléssel, felpolcolással és pihentetéssel érhetjük el a legjobb hatást.
Amennyiben a sarkad már több hete fáj és nem akar enyhülni, keress fel mindenképpen egy szakorvost, aki segíthet a megfelelő diagnózis felállításában és a kezelésben!
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT