Teréz anya szerint a „A kedves szavak röviden és könnyen kimondhatók, de a visszhangjuk örök”.
Kedvesnek lenni azonban nem mindig egyszerű, sőt vannak helyzetek, amikor kifejezetten nehéz, de MINDIG kifizetődő. A kedvesség agyserkentő hatását már kutatják egy ideje a tudósok, ezért most hoztunk Nektek néhány tippet és egy kedvességnaptárt, hogy mindannyian kicsit hozzájáruljunk a kedvesség terjesztéséhez.
Mindenki értékeli a kedvességet, de amikor meg kell magyaráznunk, hogy miért vagyunk kedvesek másokhoz, akkor az emberek, gyakran két szélsőséges véleményen vannak. Van, aki úgy gondolja, hogy a kedvesség valami teljesen önzetlen, amit a szeretetből és gondoskodásból csinálunk, míg mások úgy vélik, hogy ez csak egy eszköz, amit ha okosan használnak, akkor népszerűbbé válnak és hasznot kovácsolnak belőle.
Brit tudósok szerint azonban, számos módon tehet minket boldoggá, ha másokkal kedvesek vagyunk. Ha nagyvonalúak vagy kedvesek leszünk másokkal, akkor aktivizálódik az agyunk egy területe, amelyet striatumnak hívnak. Ennek a területnek az agykéregből érkező új információk és folyamatok feldolgozásában van szerepe, de a fizikai és a szellemi feladatok megoldásával, valamint a jutalmazással is kapcsolatban van.
Természetesen nem kell ehhez koponya CT, hogy tudjuk, hogy a kedvesség milyen előnyöket hordoz. A pszichológiai kutatások már régóta összefüggést mutatnak a kedvesség és a jó közérzet között, ami akár egy egész életen át tarthat. Az is tény, hogy akár egy múltbeli kedvességre való emlékezés is elegendő lehet a tinédzserek hangulatának javításához. A kutatások azt is kimutatták, hogy ha másokra több pénzt költünk, mint magunkra, akkor az nagyobb boldogságérzettel tölt el minket.
Miért tesz jót a kedvesség? Többféle mechanizmus létezik, de az, hogy mindez hogyan hat ránk, nagyban befolyásolja a személyiségünk. Ami biztos:
Fertőző mosoly
Szentimentálisnak tűnik, de az első érv, amit a tudósok a kedvesség mellett hoztak fel, a viszonzásul kapott mosoly. A neurobiológia ad választ arra, hogy miért fertőző a mosolygás. A látott érzelem automatikusan aktiválja az emberben ugyanazokat az agyterületeket, melyek a kedvesség címzettjében is stimulálódnak. Ezért olyan, mintha az érzést az indító ember is megtapasztalná. Ugyanez az érzelmi láncolat a magyarázat arra is, hogy miért érzel kényszert a nevetésre akkor, ha másokat nevetni látsz.
Add tovább!
A kedvesség legfontosabb jellemzői között, a kölcsönösséget is megemlítették a kutatók. Azaz, hogy továbbadható. Ha valaki emlékszik arra, hogy segítséget kapott a bajban, nagyobb a valószínűsége, hogy ő ugyanígy fog tenni. A szívességet pedig visszaadhatja az illetőnek, vagy továbbadhatja másoknak.
Tehát végre tudományosan is bebizonyosodott, hogy a kedvesség jó annak, aki kapja, de még jobb annak, aki adja.
#ARNICATIPP: Léteznek homeopátiás gyógyszerek – például a CHAMOMILLA VULGARIS – ami nyűgös és fájdalmas állapotokra javasolt, legyen az fogzás, fülfájás, vagy egy hasfájás. A nyűgök ellenére könnyebben tudunk kedvesek lenni.
Most mi is adni szeretnénk, Tavasszal is tegyél jót! – kedvesség naptárral: minden napra egy apró javaslat, hogy így járuljunk hozzá a kedvesség terjedéséhez a világban.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT