A magnézium valószínűleg az első ásványi anyagok egyike, amelyik eszünkbe jut, ha sportra gondolunk – kezdi cikkét a Runtastic.
De aligha tudjuk azt, hogy a magnézium valójában mennyire fontos, és mekkora szerepe van a fizikai teljesítményben.
A magnézium létfontosságú ásványi anyag: szinte minden sejtünkben jelen van. A szervezetünkben lévő magnézium körülbelül 30 százaléka az izmokban tárolódik, és számos funkciót lát el: szükséges például az aerob és az anaerob energiatermeléshez. Szerepe van az endogén fehérje, vagyis a testeredetű, nem pedig étrendi eredetű fehérje kialakításában, és fontos szerepet játszik az izomösszehúzódásokban és a relaxációban is. Emellett elengedhetetlen a csontok és fogak kialakulásához is, valamint részt vesz több száz enzim aktiválásában.
Tanulmányok azt mutatják, hogy minél aktívabb vagy, annál több magnéziumra van szükséged. Ez azt jelenti, hogy javíthatod a teljesítményed, ha biztosítod a megfelelő magnéziumbevitelt. Tanulmányok szerint például a nem megfelelő magnéziumszint fokozott oxigénfelvételt és pulzusszámot eredményez. Arról nem is beszélve, hogy ez az ásványi anyag is fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében.
#ARNICATIPP: Hallottad már, hogy a magnézium az elalvásban is segíthet?
Az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézete szerint egy egészséges felnőtt nőnek napi 310-320 mg-ra, egy egészséges felnőtt férfinak pedig 400-420 mg-ra van szüksége naponta. (Forrás) A kiegyensúlyozott étrend általában elegendő a napi szükséglet fedezésére. De ha sportolunk vagy fizikailag megterhelő munkát végezünk, akkor valószínűleg kiegészítésére van szükség, már csak azért is, mert a verejtékezéssel is sok magnéziumot veszíthetünk. Fontos, hogy a pótlás előtt mindenképpen egyeztessünk sportorvossal, mert a mérték egyéntől függően változhat.
#ARNICATIPP: Nézd, mit tehetsz akár a magnéziumhiány okozta sérülések elkerülése érdekében!
Mik a magnéziumhiány tipikus tünetei?
- Lábgörcsök
- Szédülés
- Emésztési problémák
- Fáradtság
- Rendellenes szívritmus
- Fejfájás
Mindenképp fordulj orvoshoz, ha a fent felsorolt magnéziumhiányos tüneteket tapasztalod!
Mit egyél, ha magnéziumot szeretnél a szervezetedbe juttatni?
Az általános szabály az, hogy a tápanyagok táplálékkal történő bevitele egészségesebb megoldás, mint étrendkiegészítőket szedni. Ugyanez a magnéziumra is igaz. A kiegyensúlyozott étrend (szinte) minden szükséges tápanyagot tartalmaz. De nézzük, miket érdemes előtérbe, vagyis a tányérra helyezni: íme, a 11 legjobb magnéziumforrás!
- Napraforgómag (395 mg/100 g)
- Tökmag (402 mg/100 g)
- Szezámmag (347 mg/100 g)
- Lenmag (350 mg/100 g)
- Kesudió (270 mg/100 g)
- Fehér bab (140 mg/100 g)
- Csicseriborsó (115 mg/100 g)
- Zab (139 mg/100 g)
- Svájci mángold (81 mg/100 g)
- Zabpehely áfonyával és mandulával
Jó tudni, hogy az ásványvizek is különböző mennyiségű magnéziumot tartalmaznak. A palack címkéjén érdemes elolvasni, hogy mennyit tartalmaz.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT