Interjú Székely Rékával, a Fit.Love.Réka blog szerzőjével
Gondolatban már Te is sokszor lejátszottad magadban, hogyan fogsz rendszeresen futni, milyen jót fog tenni testednek és lelkednek, mégsem jutottál el arra a pontra, hogy el is indulj? Azért, mert nem volt erőd, nem tudod, hogyan kezdj neki, félelmeid vannak magaddal és a futással kapcsolatban, vagy egyszerűen csak nehéz kilépni a komfortzónádból. Székely Réka igen komolyan űzi ezt a sportot, a kezdetekről, célokról és motivációról kérdeztük, hogy megmutassuk Neked, sokszor nincsenek varázsszavak, nagy pillanatok, egyszerűen csak azt kell tenned, ami számodra a legjobb, és azt az utat kell követned, ami Téged visz előre.
Mikor kezdtél el futni?
Tudni kell rólam, hogy igazából sosem szeretettem futni, bár mindig is jó voltam tesiből. A Cooper teszteknél csak a túlélésre játszottam. 3 évvel ezelőtt, amikor életmódot váltottam, akkor találtam ki, hogy elindulok az első futóversenyemen, a tavaszi Vivicitta 7 km-es távján. Az első évben heti 2-3 kocogással beértem, tavaly januárban kezdtem el felkészülni az első félmaratonomra, igazán sokat azóta futok. Tavaly 1500 kilométert teljesítettem, idén ezt a számot megduplázom, ha minden jól megy.
Mi volt az oka, hogy felhúztad a futócipőt?
Nem volt szerelem első futásra, igazából láttam, hogy mennyien űzik és élvezik ezt a sportot, és én is meg akartam szeretni. Néhány hét kellett hozzá, amíg összerázódtunk, de mára elválaszthatatlanok vagyunk. 🙂
Hogyan kezdted el?
Először futópadon, teremben futottam, és gyakorlatilag csak a tavaszi verseny előtt 1-2 héttel merészkedtem ki a szabadba. Ma már csak kinn futok, egyedül 1-2 extrém hideg, téli nap üldöz be a zárt térbe, a futópadra.
Hogyan változott meg azóta az életed, mióta futsz?
A fizikai változás egy dolog: nyilván az ember a sok kardió jellegű mozgással, főleg az elején, látványosan tud formálódni. Nekem igazán nagy túlsúlyom sosem volt, így látványos előtte-utána fotókkal sem tudok szolgálni, de azt gondolom, hogy ezeknél sokkal fontosabb az, amit lelkileg és mentálisan tud adni a futás. Engem az elmúlt években rengeteg mindenre megtanított, sokkal jobban megismertem magamat és a határaimat.
Mára tudom, hogy kemény munkával bármilyen célt elérhetek, hogy épp annyit ad, amennyit beleteszek, hogy nem kell „futóalkatnak” lenni ahhoz, hogy fussak. Ma már elhiszem, hogy a határ a csillagos ég, és szeretem, hogy az edzésterv keretet ad a napjaimnak. Szeretem, hogy mindig újabb és újabb célokat tűzök ki magam elé, szeretem, hogy bárhová megyek itthon vagy külföldön, futócipőben felfedezhetem az ismeretlen tájakat és szeretem, hogy változatos, hiszen hol aszfalton, hogy hegyen-völgyön, hol rekortán pályán futhatok. Hálás vagyok, hogy rengeteg új, csodás embert ismertem meg, akik mára a barátaim és a mindennapjaim részei lettek.
Mi motivál a nehezebb napokon?
Szerencsére majdnem mindig van egy konkrét célverseny, amire készülök, így amikor egy ködös-saras, téli reggelen álmosan felveszem a futócipőt, olyankor arra gondolok: én szeretném lefutni ezt a versenyt, senki nem kényszerít rá, és ehhez bizony el kell végeznem az előírt edzéseket, ha azt akarom, hogy jól sikerüljön. Ebben nagyon következetes és lelkiismeretes vagyok. A téli időszak kicsit nehezebb, mert a hideg nem a barátom, de sokat segít, hogy mindig tudom, hogy az edzés végén sokkal jobban érzem majd magam. Leginkább az okoz mostanában nehézséget, hogy nagyon sokat kell túlóráznom, és előfordult már, hogy 1-2 edzést ki kellett hagynom, ez ilyenkor nem érint jól. Nagy motivációs forrást jelent számomra az Instagram is, ha legszívesebben lustiznék egy tonna sütivel edzés helyett, elég végigpörgetnem a hírfolyamot, rögtön inspirálódom a többiek futásaiból vagy edzéseiből, így azonnal futócipőt húzok és elindulok.
Milyen kihívásokkal kellett szembenézned a mindennapok során a sport terén?
Bár fejben alapvetően elég erősnek tartom magam, előfordult már, hogy 1-1 versenyen elgyengültem, és a negatív hangok miatt nehezebben lendültem át a holtpontokon. Az utóbbi néhány hónapban már nem a táv növelése volt a célom, hanem a tempó fokozása. Nem mindig sikerül elhinnem, hogy képes vagyok egy gyors sebességet hosszútávon fenntartani. Szerencsére komolyabb sérülésem nem volt még soha, néhány nap pihentetés eddig elég volt, amikor itt-ott fájt valamim. Ilyenkor egy ARNIGEL-lel történő lazító masszázs szokott a leginkább segíteni.
Mit tanácsolsz azoknak, akik csak még most kezdik a futást?
Azt tanácsolom, hogy legyetek türelmesek. Szépen, fokozatosan haladjatok a céljaitok megvalósítása felé, nem kell mindent azonnal akarni. Ami sokat tud segíteni, az a közösség ereje, nagyon ajánlom mindenkinek, hogy csatlakozzatok valamilyen futókörhöz, csapathoz, vagy beszéljetek össze 2-3 ismerőssel, hogy kétnaponta elmentek kocogni. Közhelyesen hangozhat, de együtt tényleg sokkal jobb és könnyebb, mint egyedül.
Ezenkívül fontosnak tartom, hogy ha mégis egyedül edzenél, és kiválasztasz esetleg egy versenyt, akkor arra edző segítségével vagy megbízható forrásból (szaklap, magazin) származó, szakértők által összeállított edzésterv mentén készülj fel, emellett mindenképpen ruházz be egy jó minőségű futócipőre és néhány technikai ruházatra! Ma a legnagyobb futószaküzletekben ingyenesen lehetőség van a lábállás diagnosztikájára, így bárki információkat szerezhet arról, hogy milyen cipőt kell vennie. Sajnos egy rossz lábbelivel akár egészségügyi károkat is okozhatunk magunknak, szóval arra biztatok mindenkit, hogy végezze el ezt a körülbelül fél órás vizsgálatot.
Edzés előtt és után is javasolt az Árnigél, mely egész arnica montana virágból készül, különlegesen magas hatóanyaggal. A gél gyorsan beszívódik, nem hagy foltot a ruhán. Az Árnigél kedvezményes áron beszerezhető itt.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT