A Nordic Walking népszerűségének titka és tippek a helyes technikához
Kutatások bizonyítják, hogy ha botokat használunk gyalogláskor, kb. 30%-kal tehermentesítjük térd- és csípőízületeinket. Ez a sport izmaink 90%-át igénybe veszi, bekapcsolja a mozgásba a felsőtest izomerejét, átmozgatja a váll, nyak és hát izmait is, ami kardinális az ülőmunkát végző emberek számára. A botok használatával hosszabb lépésekre vagyunk képesek, ami növeli a csípő ízületek rádiuszát is. Ha betegség utáni rehabilitáció, vagy csak egyszerűen fizikai erőnlétünk fokozása a cél, a gyaloglás kézenfekvően az egyik legjobb választás.
Manapság komoly gyalogló-mozgalmak indultak el világszerte. A nordic walking azért tudott ilyen rövid idő alatt nagy népszerűségre szert tenni, mert bárki, bárhol a szabadban végezheti, nem igényel semmilyen spot hátteret, intenzitása épp megfelelő egy átlagos kondícióval rendelkező ember számára. Biztonságosan űzhető egészen időskorig, sérülésveszélye minimálisnak mondható.
A gyaloglás kiválóan karban tartja a szívet, a légző rendszert, erősebbé teheti csontjainkat is. Egyébként szerencsére egyáltalán nem drága sport, csak a nordic walking botokat és egy kényelmes, strapabíró túracipőt kell beszereznünk hozzá. Persze nem árt egy jó kis izomlazító sem.
Hogy honnan ered ez a sport?
A finnektől. Az 1930-as évek elején a finn sífutócsapat a téli időszak után úgy kezdte gyakorolni a sífutótechnikát, hogy síbottal a kézben sétáltak és futottak. Ez a módszer fontos szezonon kívüli edzésrésszé vált a sífutást versenyszerűen űzők számára, innen ered a nordic walking.
6 tipp a helyes technika elsajátítására
1. Indulás előtt húzd meg a botok pántjait úgy, hogy azok jól illeszkedjenek kezedbe, megfelelő helyzetben legyenek a rúd körül, és tartsák egyenesen a csuklódat. Így könnyebb lesz a karlendítés is.
2. Ellenőrizd testtartásodat induláskor, és a túra során rendszeresen:
- Nyújtsd ki a gerinced
- Emeld a fejed
- Vállaidat ne húzd fel
- Nyakizmaid ne feszüljenek
- Emeld ki a mellkasodat
- Súlyod egyenletesen, a talpad közepén koncentrálódjon
3. A sarok/lábujj technikát nem könnyű elsajátítani. Ne a sarkad leengedésére koncentrálj, hanem a lábujjak felemelésére. Ha nem a sarok érinti elsőként a talajt és nem gördülünk végig a talpunkon, a combizom nem tud fékező erőt kifejteni a térdízületre.
4. A kar hátralendítését a könyökízülettel indítsuk el és a kézfej egy vízszintes vonal mentén mozduljon hátra. Fontos, hogy nem szabad nyújtott, egyenes karral a botra rányomni, mert megterheli a könyök és a vállízületet. Hajlított karral, könyökből kell indítani hátrafelé a toló mozdulatot.
5. A törzsnek enyhén előre kell dőlnie a lépés hossztól függően, vagyis a hátul lévő alsó végtag és a törzs egy egyenes vonalat alkot. Ehhez a has megfeszítése szükséges.
6. Ha sáros/csúszós körülmények között sétálsz, a botokat nagyon határozottan szúrd le, és állítsd minél egyenesebb helyzetbe – ez nagyobb stabilitást biztosít.
7. Ha sebességedet növelni szeretnéd, határozottabban told el a talajtól lábujjaidat, és lendítsd gyorsabban karjaidat, de ne ezt ne erőltesd, csak könnyedén.
Ha edzéstervre van szükséged, vagy szintet lépnél, regisztrálj most szakértői edzéstervünkért vagy olvasd el dietetikusunk egészséges receptjavaslatait.
Ne feledd Facebook és Instagram közösségünket: az Arnica SPORT naponta frissülő tartalommal vár! #Arnica #SPORT